Sorunu Yeniden İfade Etmek

MentalPress 30

Ne Yapabiliriz?

Konu: Sorunu Yeniden İfade Etmek

1960'lı yıllarda ABD uzay çalışmalarını yürüten bilim adamları önemli bir sorunla karşılaştılar. Uzay kapsülü dünyaya geri dönerken atmosferdeki sürtünme nedeniyle ısınarak çok yük­sek sıcaklıklara çıkacaktı ve ellerinde bu sıcaklığa dayanabilecek malzeme yoktu. Bunun üzerine hükümet bir genelge yayınladı: "Geri dönüş esnasındaki yüksek sıcaklığa dayanacak bir malzeme geliştirin."

1970'lerin başlarına kadar böyle bir malzeme geliştirebilen çıkmadı. Ancak bilindiği gibi 1969 yılında aya insan gönderildi ve geri getirildi. Peki, bu sorun nasıl çözüldü ?

Aslında gerçek sorun böyle bir malzemeyi bulmak değil, astro­notları korumaktı. Gerçek sorun anlaşılınca çözüm kendiliğinden geldi. Bilim adamlarından birisi konuyla ilgili başka bir soru sordu: "Meteorlar tamamen yanmadan dünyaya nasıl ulaşabili­yorlar?" Bunun araştırılması üzerine keşfedildi ki meteorun yüze­yindeki malzeme buharlaşırken aslında iç kısımları koruyordu. Çünkü buharlaşan malzeme sürtünme ısısını emerek meteoru so­ğutuyordu. (Not: Buzdolabının yiyecekleri soğutması, kaynayan suyun 100 derecenin üzerine çıkmaması ve kolonyanın serinlet­mesi aynı fiziksel gerçeğe, yani sıvının gaza dönüşmesi esnasında ısı emmesine dayanır.) Bunun üzerine ilk düşünülenin tam tersi­ne çabuk buharlaşacak, yani sürtünme ısısını buharlaşarak eme­cek bir malzeme geliştirme fikri ortaya çıktı. Gerçek sorunu görünce çeşitli yöntemlerle çözüm geliştirildi ve uygulandı.

Böyle bir durumda sorunu birkaç kez yeniden ifade ederek gerçek sorunun ne olduğuna çağrışım yapmak mümkündür.

Bu­nun için: ifade içindeki farklı kelime veya deyimleri vurgulayın.
Olumlu ek ve ifadeleri olumsuzlarla, olumsuzları ise olumlularla değiştirin.

"Daima",  "arasır a",  "nadiren",  "en önemli",  "en önem­siz " gibi kelimeleri değiştirin.

Orijinal ifade: "Atmosfere hızlı girişten dolayı kapsülün yanma­sını engelleyecek bir malzeme geliştirmek ve kapsülü korumak. "

Yeniden İfade:

-     Atmosfere girişi yavaşlatacak bir yol bulun veya kapsülü yüzey sıcaklığını düşürecek şekilde tasarlayın.

-     Kapsülü soğutacak veya açığa çıkan ısıyı emecek bir yön­tem bulun, böylece kapsülün yüzey sıcaklığı düşsün.

-     Atmosfere girişte astronotları koruyacak bir yöntem bulun.

-     Isıyı emerek eriyecek ve atılabilecek bir malzeme bulun.

Sorunu yeniden ifade etme becerimizi  geliştirmek için başka neler yapabiliriz?