Sevgi Dili

MentalPress 30

Koçluk Diyalogları: Sevgi Dili

Genelde karşımızdaki insanın hangi yönünü eleştiriyorsak, han­gi davranışlarından rahatsız oluyorsak, karşımızdakinin yaptığı ve yapmadığı davranışlar nelerse, onlar bizim sevgi dilimizi keşfet­memizi sağlar. Bu teknik kendimizi ve karşımızdakini en doğru şekilde analiz ederek, sevginin eşsiz dillerini konuşmayı, anlamayı ve karşımızdaki kişiye sevgimizi etkili bir şekilde gösterip, karşılı­ğında gerçek sevgiyi bulmayı öğretir.

Danışanınıza sevdiği (ya da sorun yaşadığını ifade ettiği kişinin) en çok ne yapmasından hoşlandığını sorun. Bunları, "hediye alması, bana evde yardımcı olması, beni onayladığını söylemesi, beni her­kesin içinde yüceltmesi, bana sarılması vb" şeklinde ifade edecektir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki cinsiyeti, dini, ırkı, yaşı, mesleği ne olursa olsun, insanların temelde beş farklı sevgi dili var. Eğer sev­ginizi karşınızdaki kişiye anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, sevgi gösterdiğinizi elbette anlamayacaktır. Sorun iki ayrı dil konuşmanızdadır. Şimdi bir de olayı tersinden ele alıp sevdiği ve sorun yaşadığını ifade ettiği kişinin en çok neleri yapmasından hoşlanmadığını sorun.

Beş farklı sevgi dilini danışanınızın önüne serin ve karşısındaki kişinin yapmasından çok hoşlandığı davranışı hangi sevgi dilinin içine alabileceğini soran. Sonra, bu kez karşısındakinin yapmasından hoşlanmadığı davranışları, bu sevgi dillerinden hangisiyle tanımlaya­bileceğini sorun. Ortaya, kendi sevgi dilleri ve karşısındaki kişinin sevgi dilleri çıkacaktır. Bu tablonun farkına vardığında danışanınız büyük bir şaşkınlık ve farkındalık yaşayacaktır.

Şimdi bir de ortak bir sevgi dilleri olup olmadığını gözlemlemesini isteyin. Bu tablo ortadayken, ortak sevgi dillerini nasıl geliştirip daha iyi hâle getirebileceklerine dair fikirler bulmasını sağlayın. Uygun sorular sorarak, danışanınızın karşısındaki kişinin sevgi diline ne kadar ve neleri yaparak yaklaşabileceğini bulmasına yardım edin.

Örnek: Danışan, eşiyle uzun süre flört ederek evlendiğini, eşini çok sevdiğini ancak evlendikten bir süre sonra eşinin geleceklerine yatırım yapmak yerine, kendisine sık sık, lüzumlu lüzumsuz hediyeler aldığını, sürpriz tatil rezervasyonları yaptırdığını ve bunu kendisine söylediğinde sürekli kavga ettiklerini, artık konuşamadıklarını anlattı ve evliliğini nasıl sürdüreceğini bilemediğini ifade ederek yardım talebinde bulundu.

Koç

Eşinizle ilgili şikâyet ettiğiniz ve hoşunuza gitmeyen davranışları sıralar mısınız lütfen?

Danışan

Eve gelirken, o gün herhangi bir özel günümüz olmama­sına rağmen parfüm, saat, kıyafet gibi hediyeler alıyor ve bu davranışım benim her seferinde coşkuyla karşılamamı bekliyor.

Koç

Peki senin gerçek hislerin ne oluyor?

Danışan

Hiç memnun olmuyorum. Bizim gençken kazandığımız parayı biriktirmemiz, ileride doğacak çocuğumuz ve ken­di geleceğimiz için tasarruf yapmamız lazım. Başımızı sokacak bir evimiz, bir arabamız olsun istiyorum. Bunu ona söyleyince de beni çok sevdiğini, hediyeler alarak beni mutlu etmek istediğini ama benim sevgiden anlamadı­ğımı, hatta nankör olduğumu söyleyip kavga çıkarıyor.

Koç

Seni doğru anladıysam, eşinin aldığı hediyeler seni mutlu etmiyor.

Danışan

Evet, çünkü hediye yaş günü, evlilik yıldönümü gibi özel bir günde alınmalı. Ama o, hiç bir şey almasa, iki günde bir çiçekçiden bir buket çiçek yaptırıp getiriyor. Çiçekçiye verilen parayla bir araba taksiti öderiz.

Koç

Onun bu davranışından hoşlanmadığın aşikâr, Peki he­diye almak yerine ne yapsa memnun olursun? Seni ne mutlu eder?

Danışan

Her ikimiz de çalışıyoruz ama o eve gelince eşofmanım giyip eline kumandayı alıyor ve televizyon izlemeye baş­lıyor. Oysa ben de dışarda yoruluyorum ve buna rağmen o memnun olsun diye onun sevdiği yemekleri yapıyorum, sofrayı her akşam özenle hazırlıyorum, evin düzen ve temizliği için çok çabalıyorum. Yalnız olsam ben de bu kadar yormam kendimi. Onu sevdiğim için yapıyorum tüm bunları ama ben yemek nasıl olmuş demeden eline sağlık bile demiyor.

Koç

Seni çok iyi anlıyorum. Bu noktada izin verirsen seninle dünyadaki tüm insanlar için ortaya konmuş bir metodu kısaca paylaşmak isterim. Buna SEVGİ DİLLERİ deni­yor ve yaş, din, dil, ırk, meslek gibi etkenlerden bağımsız olarak tüm insanların 5 ortak sevgi dili kullandığı bu­lunmuş. Bunlar;

1.Onay sözleri

2.Nitelikli beraberlik

3.Hizmet davranışları

4.Armağan alma

5.Fiziksel temas

Koç

Şimdi, [her birini kısaca açıkladıktan sonra] sence eşin bu dillerden hangisini ağırlıklı kullanıyor?

Danışan

Sanırım armağan alma.

Koç

Evet, harika... Peki sence senin sevgini ifade ettiğin dil hangisi? Bu, karşı taraftan ağırlıklı olarak beklediğin ve alamadığını ifade ettiğin davranış biçimi aynı zamanda.

Danışan

Hizmet eylemleri galiba...

Koç

Öyle görünüyor. Başka ne olabilir?

Danışan

Onay sözleri mi?

Koç

Evet kesinlikle. Peki tüm sevgi dillerini ele aldığında sence bir veya daha fazla ortak noktanız var mı?

Danışan

Fiziksel temas.

Koç

Harika. Demek ki en az bir tane sevgi diliniz ortak. Senden rica etsem, bunu nasıl geliştireceğinle ilgili bir­kaç madde yazıp, liste yapar mısın?

Danışan

Tabii,

Koç

Peki, şimdi bir de ortak olmayan noktalara bakalım. Anladığım kadarıyla, sen eşinden sevgisini hizmet ey­lemleri ve onay sözleriyle göstermesini beklerken, o da senden ona sık sık armağanlar alarak sevgini ifade etmeni bekliyor gibi. Bu anlamlı geliyor mu sana?

Danışan

Evet.

Koç

Bu sana neyi gösteriyor? Bunu bana tek bir cümlede özet­lemeni rica etsem?

Danışan

Herkes, kendi anladığı sevgi diliyle sevgisini ifade ediyor ve karşı taraftan da o dille ifade etmesini bekliyor. Mükemmel. O zaman bu konuda ilerlemek için, hemen yarın ne yapmaya başlayabilirsin? Eşime farklılığın neden kaynaklandığını anladığımı, bunun kesinlikle birbirimizi sevmediğimiz anlamına gelmediğini, aksine bu farkındalıkla birbirimizin sevgi dillerine yaklaşmayı ve biraz yumuşamayı önerebilirim.

Koç

Evet, çok güzel. Bunu bir hafta boyunca deneyip, dene­yim ve duygularını bir sonraki seansımızda benimle pay­laşır mısın lütfen?

Danışan

Evet tabii ki...

Uygulama: Danışandan yaşadığı bir ilişkide, karşısındaki insanın hangi yönünü eleştirdiğini, han­gi davranışlarından rahatsız olduğunu, karşısındakinin yaptığı ve yapmadığı davranışları detaylarıyla birlikte anlatmasını isteyin. Danışan olayını anlatırken sizin göreviniz, danışanın sevgi dilini keşfet­mek olacaktır.