Sabotajcıyı Duymak

MentalPress 30

  Koçluk Diyalogları: Sabotajcıyı Duymak

Bu uygulama, olumsuz içsel konuşmaların farkında olunmasını sağlaya­rak, içimizdeki sabotajcıyı tanımak ve içsel mekanizmayı olumluya çevirmeyi amaçlar.

Kişinin bilincinde olmadığı kendi içinde süregelen içsel sohbeti fark etmesini sağlamak çok önemlidir. Bu aynı zamanda kişinin içindeki sabotajcı ile yüzleşmesidir. Danışanın içsel sohbeti, onun imajını belirler, bu imaj onun performansını etkiler ve kişinin performansı da tekrar iç sesini besler. Bu döngü, olumlu veya olumsuz biçimde kuvvetlenerek büyür. Bu teknikle, müşteri içsel mekanizmasındaki kendini sabote eden yolu duyar ve bu sohbetin mantıksızlığını gö­rerek yerine onu ileriye götürecek yeni bir mekanizma yapılandırır.

Bu stratejideki en önemli nokta müşterinin kendi iç sesini duymasını sağlamaktır. Kendini sabote ettiği anlarda, sorularla onu içe yönlen­dirip o an iç sesinin konuşmasını net bir şekilde duyması sağlanır.

Örnek: Danışan istifa edip kendi işini kurma konusunda son derece heves­lidir. Bütün koşulların uygunluğunun farkında olmasına rağmen onu içsel olarak durduran bir engeli olduğunun tam olarak farkın­da değildir.

Koç

Tam şu anda adım atman konusunda içindeki ses sana ne diyor?

Danışan

Başaramayacağımı söylüyor. "Sen yapamazsın," diyor.

Koç

Peki bu sesi dinler ve ona inanırsan, senin kendi gözün­deki imajın nasıl olur?

Danışan

Başarısız ve beceriksiz biri olurum.

Koç

Senin kendin hakkındaki bu başarısız ve beceriksiz ima­jın performansını nasıl etkiler?

Danışan

Başarılı olamam, istemediğim bir işte hayatım boyunca çalışmaya devam ederim.

Koç

Böyle bir performans sana "yapamazsın" diyen iç sesini nasıl besler?

Danışan

"Ben sana demiştim, yapamazsın işte, boşuna uğraşma," der.

Koç

Peki bu döngünün en başındaki iç sese gitsek ve onu tam tersine çevirsek, neler değişebilir?

Danışan

İç sesim bana "yapabilirsin," derse, benim kendi gözümdeki imajım, "yapabilen, adım atan ve başarılı biri" olur. Böyle birinin performansı her konuda çok daha iyi olacaktır. Kendime yapabileceğimi kanıtlarım. O zaman da iç sesim bana tekrar "ben sana demiştim, yapabilirsin!" der.

Danışandan eylem olarak kendini sabote ettiği konulardaki içsel mekanizmanın nasıl çalıştığını bir hafta boyunca gözlemleyerek yazması istenir. Daha sonraki hafta ise artık duyduğu bu sesi kendi istediği gibi yönlendirebilmesi sağlanır.

Uygulama: Danışandan koşullarının uygunluğunun farkında olmasına rağmen onu içsel olarak durduran bir engeli detaylarla birlikte anlatmasını isteyin. Danışan olayını anlatırken sizin göreviniz, sabotajcısını bulmak olacaktır.