Rol Oyunu

MentalPress 30

Koçluk Diyalogları: Rol Oyunu

Bu uygulama, danışanın kendi potansiyelinin farkına varmasını sağ­lamayı amaçlar. Empati yapmasına da yardımcı olur.

Danışanın sessiz kaldığını ya da tıkandığını hissettiğinizde, koç ile danışanın rolleri değiştirmesi şeklinde uygulanır.

Danışana tıkandığı konularda soru sormaya devam edin. Sorular karsısında sessiz kaldığı bir anda "Şimdi rolleri değiştirelim, ben sen olayım 'sen de benim koçum ol' olur mu?" deyin. Rolleri değiştire­rek o koç olduğunda kendisine neleri sorması gerektiğini öğrenin. İçsel olarak cevaplar gelecek ve danışanda farkındalık yaratacaktır.

Örnek: Danışan çalıştığı kurumsal firmadan ayrılarak bir pansiyon açmak istemektedir. Eşinin desteğini içsel olarak hissetmektedir ama farkında değildir.

Koç

İşten ayrıldığın zaman finansmanı nasıl halledeceksin?

Danışan

Birikimlerim var, o şekilde halledebileceğimi düşünüyorum.

Koç

Giderlerin neler olacak bu dönemde?

Danışan

Ev için benim de katkıda bulunduğum giderler var. Onları kısarım.

Koç

Eşin ile bu konuda iletişime geçtin mi? Bundan haberi var mı?

Danışan

 (Sessiz kalır, cevap vermez.)

Koç

Hadi şimdi rolleri değişelim.

Danışan

Nasıl yani?

Koç

Ben sen olayım, sen koç ol. Bir iki saniyeliğine sadece hayal et. (Bu durumda müşterinin gerçekten bunu isteyip istemediğini vücut hareketlerinden anlarsınız. Bunu kabul ederse oturduğunuz sandalyeleri de değiştirmeniz olaya daha gerçekçi bir hava katacaktır.)

Koç, Danışan rolüne girerek "Ev için yaptığım harcamaları kısarak hallederim," der. Ardından Danışandan koç rolüne girerek kendisine bir koç sorusu sormasını ister. Olaya farklı bir yerden bakmaya başlayan Danışan, "Eşinle iletişime geçmek ve bu konularda destek almak ister misin?" diye sorar. Bunu dediği anda da eşinin desteğinin onun için önemli olduğunu ve eşi ile açık iletişime geçmesi gerektiğini fark eder.

Bu uygulamayı ilk seanslarda denememekte fayda var. Dördüncü seansa kadar danışan hedefi doğrultusunda yol almaya başlamıştır ve koçluk soru formata alışmış ve hatta kendi hayatında da soru sorma tekniğini uygulamaya başlamış olur. Bu nedenle belli bir süre çalış­tıktan sonra uygulanması, daha kolay sonuç alınmasına yardım eder.

Uygulama: Danışandan yaşadığı bir olayı, iyi giden ve pek de iyi gelişmeyen detaylarla birlikte anlatmasını isteyin. Danışan olayını anlatırken sizin göreviniz, danışanın sessiz kaldığını ya da tıkandığını hissettiğinizde, koç ile danışanın rolleri değiştirmenizi istemektir.