Optimal Düşünce

Optimal Düşünce

OLUMLU DÜŞÜNMENİN BİR ADIM ÖTESİ

Yaşamın size verebileceğinin en iyisine mi sahipsiniz, yoksa tavizler ve yedeklemelerle dolu bir hayata mı kısılıp kaldınız?

Optimal Düşünme, olabileceğinin en iyisi olmak isteyen ve yaşamdan en iyisiyle keyif alan herkes içindir. Şayet yaşamınızı, düşüncenizi en iyileştirmek yoluyla, en iyi hale getirmek istiyorsanız, optimal düşünme tam size göredir! Bir çok insan idealindeki ilişkiyi yaşamak ister ancak kötünün iyisi ile yetinmeye çalışır.

Bazı insanlar profesyonel yaşamlarında büyük sıçramalar yapmak ister ancak sınırlı bir ilerleme gösterebilir. Finansal başarının tüm ödüllerini hayal etseler dahi, sıkı bütçeler içinde sınırlı yaşarlar.

Diğerleri ise çok fazla çalışırlar, yanlış işlere hapsolmuşlardır ve ev yaşamlarında da tatminsizlik yaşarlar.

Optimal Düşünme, bir başka kişisel gelişim kitabı değildir.

Öz-optimizasyonunuz - kuantum sıçraması yapmanız - için, kullanacağınız bir kılavuzdur.

Bu kitap sizin için nelerin önemli olduğu konusunda varsayımlarda bulunmaz. Onun yerine, sizin en yüksek önceliklerinizi keşfetmeniz ve size en uygun çözümleri üretmeniz için sizi güçlendirecek bir yaklaşım önerir.

Günlük yaşanan olaylardan en iyisini elde etmek için, kendinize ve diğerlerine en iyi soruları nasıl soracağınızı öğreneceksiniz.

O halde nereden başlamalıyız?

Önce, optimal-altı düşünmenin farklı düzeylerini araştıralım ve sonra da sonuçları Optimal Düşünme ile deneyleyebilecekleri karşılaştıralım.

Optimal-altı Düşünme

Bu kitabı okumaya karar vermeden önce farklı düşünce pratikleri yaptığınıza eminim.

Düşüncelerinizin her zaman sizin için en iyi olana hizmet etmediğini fark etmiş olabilirsiniz.

Şu anki düşünce karışımınızın farkında mısınız? Aşağıdaki düşünce tarzları ile kendinizi ne kadar özdeşleştiriyorsunuz?

Olumsuz Düşünme

Bazen kendiniz, diğerleri ya da olaylar hakkında olumuz düşüncelere kapıldığınız oluyor mu?

Odağınız, yanlış, sınırlı ve yıkıcı bakış açıları üzerinde mi?

Olumsuz düşünme bugün bir çok toplum tarafından dışlanmış olsa da, değerlidir. Olumsuz düşünme bizim incinebilirliğimizi tanımlamamıza, travmalarımızla ilişkilendirmemize ve yaşantımızda anlam taşıyan kayıplar için yas tutmamıza olanak sağlar.

Olumsuz düşünme, bizi zar zor kazandığımız paramızı hemen zengin ol tarzındaki sahtekar yaklaşımlara kaptırmaktan veya nasıl yüzeceğimizi bilmiyorsak çok derin sularda dalış yapmaktan alıkoyan

Bazen hepimiz olumsuz düşünürüz.

Endişeye kapıldığınız, depresyona girdiğiniz ya da birilerini suçladığınız oluyor mu?

Şikayetler edip, diğerlerini eleştirip, "yapamamak" ve "yapmamak" gibi sözcükler kullanır mısınız? Hiç makul davranmadığınız olur mu? Kızgınlığınızı ona neden olmayan ya da çözüm getiremeyecek kişilere yönlendirdiğiniz olur mu? Olumsuz düşünme çok yıkıcı olabilir.

Olumsuz düşünenler, bazı şeylerin neden yapılamayacağını düşünerek çok değerli fikir ve fırsatları kaybederler. Gayretleri karşılığında başarısızlık beklerler ve kayıplarını kötümser bakış açılarını doğrulamak için kullanırlar. Yaşamı bir dizi sorun olarak görürler, sahip olmadıkları şeylere odaklanırlar ve genelde mutsuzdurlar.

Hepimiz farklı düzeylerde olumsuzluk deneyimleyebiliriz. Bazı insanlar kısmen olumsuz iken, diğerleri sıra dışı düzeyde olumsuzdurlar.

Sizin zamanınızın ne kadarını olumsuz düşünerek geçiriyorsunuz?

Olumlu Düşünme

Olumlu bir düşünür müsünüz? Kendinizden emin misiniz? Düşünce tarzınız yapıcı ve üretici mi? Bir durumu değerlendirirken, aydınlık tarafına mı bakarsınız?

Zafer ve başarı terimleriyle mi düşünürsünüz? Olumlu düşünürler kendilerini iyi, sevgi dolu, üretken, yetkin ve yaşamın sunabileceği değerli şeylere layık görmektedir.

Kendi içlerindeki, diğerlerindeki ve dünyadaki değere odaklanırlar. İşlerin nasıl yapılabileceğine konsantre olurlar ve yapılmalarını mümkün hale getirirler. Yaşama bir "yapabilirim" ve "yapacağım" tutumu ile yaklaşırlar ve suladıkları her yerde çimenin yeşereceğine inanırlar.

Olumlu düşünmenin bizi üretken, etkili ve başarılı olmak konusunda motive edebileceğini biliyoruz ancak olumlu düşünmenin de farklı düzeyleri var ve şimdi bazılarını inceleyelim.

Orta Karar Düşünme

Olumlu bir düşünür olabilirsiniz ama yine de düşünceniz orta karar olabilir. İşinizde oldukça iyi olduğunuzu düşünüyor musunuz? İyi bir aile üyesi, arkadaş ya da atlet misiniz?

Düşünceleriniz nadiren mi alışılmışın dışındadır? Kalabalığın arasına karışmaktan ve sıradan biri olmaktan memnun musunuz?

Amerikan iş yaşamı yazarlarından Lou Vickery şöyle derdi: "Ortalama olan hiç bir şey ilerlemenin anıtı olamaz. İlerleme, kendine bir ortak ararken sadece ortalama olduklarına inananlara yönelmez. Onun yerine sonsuza dek olabileceklerinin en iyisi olmaya çalışanlara yönelir." Ortalama bir düzeyi ararsak, daha yüksek bir düzeydeki başarıyı elde etmeyi ümit edemeyiz. Tek ümidimiz, başarısız olmamak olur.

Siz bir orta karar düşünür müsünüz? İnsanlar size nasıl olduğunuzu sorduklarında, otomatik olarak "fena değil", "iyi sayılır" ya da "şöyle böyle" diye mi yanıt veriyorsunuz? Bir çok insan ortalama yanıtlar verme alışkanlığına sahiptir.

Çok satan kitap yazarı Stephen Covey "En yüksek önceliklerinizin ne olduğuna karar verip, diğer her şeye "hayır" deme cesaretine sahip olmanız gerekiyor" demektedir. Bunu yapmanın yolu ise, içinizde daha büyük bir "evet” in yanıyor olmasıdır.

"En iyi" nin düşmanı, genellikle "iyi" olandır.

Çoğu insan bu orta karar düşünme biçimini benimsemiştir.

Siz orta karar düşünmeye ne kadar zaman ayırıyorsunuz?     

 

Sıra dışı Düşünme

Sıra dışı düşünme sizi anlatıyor mu? Sıradan olmaktan daha fazlasını, genelde istisnai olmayı mı hedeflersiniz? Çoğu insanın sınırlı düşünme tarzını sorgulamak hoşunuza mı gider? "

"Dikkat çekici, parlak, kayda değer, üstün başarılı" gibi sözcükler sizi tanımlar mı?

Tanınmış emlak imparatoru Donald Trump şöyle der : Nasıl olsa düşünecekseniz, bari büyük düşünün."

Bir çok başarılı insan, sıra dışı düşünmeleri sayesinde başarılı olmuşlardır.

Thomas Edison elektrik ampulünü onbininci denemesinden sonra ve herkesin imkansız olduğunu düşündüğü bir zamanda icat etmiştir.

Bir başka yapılamayacağı düşünülen şey ise, Roger Bannister'ın bir mili dört dakikada koşması olmuştur.

Bu insanların başarıyı tam olarak nasıl elde ettiklerini bilmiyoruz. Ancak, kendi zamanlarının ortalama düşüncelerini sorguladıklarını ve aştıklarını görüyoruz. Sıra dışı düşünmeleri olası en iyi sonucu doğurmuş ya da doğurmamış olabilir ancak sıra dışı sonuçların elde edilebileceği zihinsel bir yapıyı oluşturmuştur.

Bu sizi tarif ediyor mu?

Sıra dışı düşünmeye ne kadar zaman ayırıyorsunuz?   

Şu ana kadar geldiğimiz noktada, olumlu düşünmenin Optimal Düşünmeden nasıl farklılaştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Ancak Optimal Düşünceyi anladığınızda, sıra dışı düşüncenin bile optimal düşünmeye göre yetersiz kaldığını fark edeceksiniz.