İşinize Aşık Olun.

MentalPress 30

İşinize âşık olmak hayallerinizin insanına âşık olmaktan daha az tehlikeli ve daha çok ödüllendiricidir

Sevdiğiniz türdeki işi keşfetmek için yüreğinizi yoklayın— ve sonra zamanınızı ve enerjinizi o işi güvenceye almaya odaklayın. O işe olan aşkınız sizi ona doğru yöneltecek ve işi etkin biçimde yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Yaptığınız işi sevdiğinizde onu patronlarınız (ve müşterileriniz) da sevecektir.

işinizde ve kariyerinizde herhangi bir ilerleme göstermeniz için yaptığınız işe âşık olmanız gerekir. Eğer bahçeciliği seviyorsanız, o zaman bahçıvan olun. Eğer pasta pişirmeyi seviyorsanız, o zaman pastacı olun. Eğer bilgisayarları seviyorsanız, enformasyon teknolojisi üzerine uzman olun.

Başarılı insanları her nerede ararsanız, orada yaptıkları işi seven insanlar bulursunuz.

Bir 2008 yılında bir söyleşide moda perakendecisi L.K. Bennett'in kurucusu Linda Bennett şunu söyledi: "Çocukluğumdan beri ayakkabılara karşı bir tutkum vardı ve daha başlangıçta, yaptığınız işi sevdiğiniz takdirde o işi başarılı kılma olasılığınızın yüksek olacağını fark ettim." Nanz Chong-Komo, 2000 yılında Singapur'da yılın kadın girişimcisi olan ve 2001 yılında Singapur Uluslararası Yönetim Eylem Ödülü'nü kazanan eski ONE. 99 perakende mağazaları zincirinin kurucusuydu. Onunla 2002'de yapılan söyleşide; Bu işi para için değil, aşk için yapıyorum" dedi. Hâlâ, işinde iyi olup da—bu ister terzilik, kuaförlük, dişçilik ister temizlik işçiliği olsun—yaptığı işi sevmeyen birini bulmam gerekiyor. Birkaç yıl önce bir tanıdığım bana topluma hizmetinden dolayı ödül alan Londra'daki bir temizlik işçisinden söz etti. "Bu kadın yaptığı işi seviyordu" dedi. "Londra'daki en temiz caddeler onunkiler olsun istiyordu. Oradan geçenlere yön göstererek yardımcı olmayı seviyordu." İş tamamen aşkla ilgili bir şeydir. Bir zamanlar işini sevdiğini söyleyen bir cenaze levazımatçısı bile tanıdım.

12 Haziran 2005'te, Stanford Üniversitesi'nde, mezun olan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Apple bilgisayarlarının kurucu ortağı ve genel müdürü Steve Jobs şöyle dedi: "Sevdiğiniz işi bulmalısınız."

Nefret ettikleri işleri yapan insanlar olduğunu görmekten daha kötü bir şey yoktur. Onları her büyük şehirde görürsünüz, müşterileri görmezden gelerek etrafta öylece dururlar, ürüne ilgi duymazlar ve hayatta tek bir amaçları vardır—para kazanmak.

Eğer hedefiniz buysa, sadece para kazanmaksa, o zaman yapacağınız iş budur. Fakat bu sizi kariyerinizde fazla ileriye taşımaz. İlerlemek için ücretinizin, maaşınızın veya fiyatınızın ötesine geçmeli ve yaptığınız işe âşık olmalısınız. Bunun anlamı müşterilere (içerdeki ve dışarıdaki) hizmet etmeyi sevmek, ürettiğiniz ya da sattığınız ürünleri sevmek ve fiziksel, zihinsel ve duygusal enerjinizi bu faaliyetler üzerinde tüketmektir.

Tıpkı insanların birbirine olan aşklarının bitmesi gibi, bazı çalışanlar da yolu yarıladıkları kariyerlerinde işlerine olan ilgilerini kaybederler—ve yeni bir tür işe âşık olarak yön değiştirirler. Tipik bir hikâye de, reklamcılıkta başarılı bir kariyeri olan 30 yaşında bir kadının zamanla işine olan ilgisini kaybetmesi, istifa etmesi, akupunktur ve yoga üzerine bir kariyere başlamasıdır. "Parası daha azdır, gene çok çalışmaktadır, fakat daha mutludur.

İşinizi sevmenin maddi bir karşılığı yoktur. Maaşınız ile işinize duyduğunuz sevginin miktarı arasında karşılıklı bir ilişki yoktur. Aslında daha yüksek gelirlerin peşine düştükçe, aşkınızın hırsa dönüşmesi riski vardır. Ahlaki değerleri hiçe sayan bazı bankerlerle ilgili ve 2008'in Eylül ayındaki küresel finansal krizin habercisi olan yüksek riskli konut kredisi krizi olayında olan buydu.

Hemşirelik kariyerine parası için az sayıda insan atılır. Çoğu, bunu zor zamanlarda insanların bakımını üstlenmeyi sevdikleri için yapar. Aynısı her türlü

sosyal hizmet için geçerlidir.

"İş, görünür kılınmış aşktır" diyen Halil Cibran'dı (Ermiş adlı kitabında). Özet olarak, sevdiğiniz işi yaparak 10 bin kazanmak, nefret ettiğiniz işi yaparak 20 bin kazanmaktan çok daha iyidir. Ekstra para, işinizi sevdiğinizde elde edeceğiniz mutluluğu size getirmeyecektir.

Uygulamalar:

Kendinizi ve iki arkadaşınızı düşünerek benzer cümleler kurun:

Rabia grafik tasarımına âşık oldu ve şimdi şirketinin önde gelen bir tasarımcısı.

Hülya çocuk bakımına bayılır ve şimdi beş yaş altı çocuklar için kendi kreşini işletiyor.

Serap müşterilerin sorunlarını halletmeyi sever, geçen sene hizmet mükemmeliyeti ödülü aldı.