İnançaları Güçlendirmek

MentalPress 30

İnançları Güçlendirmek

İş hayatım boyunca en iyi neyi yaptığımı düşündüğümde bire bir karşılıklı görüşmelerimin çok etkili ve başarılı geçtiğini gördüm, düğümlendiğini hissettiğim sorunları doğrudan muhataplarıyla çok açık ve samimi çözdüğümü, ilerleme kaydettiğimi de fark et­tim. Bir süre sonra herhangi bir görüşmeye giderken rahat, ken­dimden emin ve "güçlü bir inanca" sahiptim. Bu uygulamanın kişinin farkındalığını sağlayarak, zor durumların üstesinden gelme ko­nusunda motivasyonu artırmak bakımından çok başarılı sonuçlar aldığını gördüm.

Danışanlarla özellikle onlarda gerginlik yaratan durumlar öncesinde yapılan görüşmelerde, içsel motivasyonlarını artırmak için kullanılır.

Örnek: Danışanım, Süper Lig'de çalışan çok başarılı bir hocaydı. Son beş haftaya girerken, çalıştırdığı takım Süper Lig'de puan sıralama­sında küme düşme hattında ve önemli deplasman maçlarının da arifesindeydi. Çalışmayı yaptığımız maç, ligin en kritik maçıydı. Rakip, maça çıkmadan önce ligde lider durumdaydı ve kendi saha­sındaki maçları genellikle rahat kazanan bir takımdı. Takımımız eğer bu deplasmanda puan kazanamazsa, küme düşecek takımların başında yer alacaktı.

O kritik haftanın başında hocadan, antrenörlük ve futbolculuk yaşamında en iyi yaptıkları şeyleri listelemesini istedim, Listeyi incelediğimde hocanın final maçlarında, kendi için çok önem ta­şıyan müsabakalarda kazandığını, çok başarılı olduğunu gördüm ve bu tespitimi kendisiyle paylaştım. Tabii ki bunu hoca da biliyordu ama yine de endişe duyuyordu. Bu başarıları bana anlatmasını, her ayrıntıyı hatırlamasını ve hatta maç sonrası coşkusunu, hissettik­lerini, nasıl kutladığını, her şeyi yeniden yaşamasını istedim. Her seferinde neler hissettiğini sordum. Çok güçlü ve kalıcı duygulardı ve hoca onları anlatırken başarılarını içselleştiriyordu ve aynı za­manda inancı güçleniyordu.

Her başarımızın omzumuzda bir apolet gibi asılı durduğunu ve kişisel tarihimize tekrarlanmak üzere yerleştiğini konuştuk, pay­laştık. Hoca takımına söylediği "Kazanmaya inancınız tam olsun" söylemini kendi adına çok güçlü duygularla içselleştirmişti. Hoca o maçı kendi içinde kazanmıştı.

Kritik maçın akşamı sadece hoca ve takım için değil benim inançlarımın bütünleşmesi ve içselleşmesi açısından da çok değer­liydi. Hocanın takımı maçı tam 3-1 kazandı ve o yılkı Süper Lig'in tarihini de değiştirdi. Çünkü o yenilgi rakip takımı şampiyonluğa giden yolda kazaya uğrattı ve hocanın takımı son 4 hafta bu galibiyet moraliyle 12 puan toplayıp Süper Ligi 10. sırada bitirmeyi başardı,

Belki de hocanın Milli Takıma uzanan kariyerinin en önemli temel taşlarından biri de bu galibiyetti.