Güçlü Yanları Belirlemek

MentalPress 30

Güçlü Yanları Belirleme

İnsanların sosyal ya da iş hayatlarındaki başarısızlıkları, çoğunlukla güçlü yanlarını unutup güçsüz yanlarına daha fazla odaklanmalarına sebep olur. Bu teknik, danışanın güçlü yanlarını tespit edip bunlara yönelmesini sağlayarak hem özgüvenini yeniden kazanmasına hem de başarılı olmasına yardımcı olmayı amaçlar.

Bu yöntem Danışanın kendisine olan bakış açını değiştirmesine, sa­dece zayıf yanlarının olmadığını, birçok güçlü yanının da olduğunu görmesine yardımcı olur. Bu farkındalık hem özgüvenini yeniden kazanmasını, hem de gelecekte ne yaparsa, hangi işte çalışırsa daha mutlu ve başarılı olacağını içsel olarak tespit etmesini sağlar.

Bu uygulamanın ortalama süresi 20 dakikadır, ancak Danışanın kendisi ile ilgili farkındalık durumuna göre 30 dakikaya kadar da uzayabilmektedir. Uygulama içsel bir yoğunluk gerek­tirdiği için, özellikle sessiz bir ortamda yapmaya dikkat etmekte fayda vardır.

Danışan genelde işindeki başarısızlıklarını anlatmaya eğilimli olduğu için bugüne kadar gerek iş gerekse sosyal hayatta hangi konularda başarılı olduğunu, ne tür başarılar elde ettiğini sorun. Buradan yola çıkarak güçlü yanlarının neler olduğunu sormaya devam edin, ta ki artık söyleyecek bir şey kalmadığına emin oluncaya kadar.

Danışan finans sektörünün özel bir alanında uzmanlaşmış, hatta bu alanda tercih edilen bir çalışandı. Ancak, uzmanlaştığı alanı sevme­mesi, her şeyin bir rutinden ibaret olması, yeni bir şeyler üretmemesi son zamanlarda fazla hata yapmasına, yöneticileri ve Danışanları ile fazlaca sorunlar yaşamasına sebep olmuştu.

Danışan

Hep hata yapıyorum, işimde çok mutsuzum.

Koç

Ne yaparsan daha mutlu olursun?

Danışan

Sanırım yeni bir şeyler üretirsem.

Koç

Nasıl yeni şeyler?

Danışan

Bir şeyleri sıfırdan oluşturmak ve ona hayat vermek.

Koç

Yani yeni bir şey yaratmak, öyle mi?

Danışan

Evet, gerçekten öyle.

Koç

Yaratıcılık senin güçlü bir yanın ve yapmak istediğin şey olabilir mi?

Danışan

Evet. Hem okul hayatımda hem iş hayatımda bir şeyleri en baştan oluşturmak ve onu hayatın parçası yapmak beni çok mutlu etmiştir.

Koç

Peki başka güçlü yanların nelerdir?

Danışan

Öğretmek. Öğretmeyi çok seviyorum.

Koç

Peki, yaratmak ve öğretmek güçlü yanlarım diyorsun. Başka güçlü yanların var mı?

Danışan

Dinlemek de çok iyi yaptığım şeyler arasındadır. Tabii ya üretmek ve öğretmek için iyi bir dinleyici olmak da gerekir.

Güçlü yanlarının "yaratıcılık", "öğretme" ve "dinleme" olduğunu görmek danışanı çok heyecanlandırdı ve bu konularda neler yapacağı üzerine görüşmelerimiz devam etti. Danışan şu anda yaratıcılık ile ilgili olarak grafik tasarım ve hat sanatı kurslarına gidiyor. Mevcut işinin yanında bir ajansta stajyer olarak çalışıyor. Önemli bir gönül­lüler vakfında eğitmenlik yapıyor.

Danışan güçlü yanlarını kullanıyor ve geleceğe dair çok umutlu. Koçun söylenenleri tekrarlaması, danışanın kendi söylediklerini duy­masına ve farkındalığının artmasına yardımcı olur, Aynı zamanda, koçun aynı soruları tekrar tekrar sorması, danışanın kendini zorla­masını ve iç sesine daha fazla odaklanmasını sağlar.