Değişimde Bağlılık ve Sorumluluk

MentalPress 30

Değişimde Bağlılık

Değişimde rol alan herkes, değişimin amaçlarına ve hedeflerine uygun olarak, başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için sorumluluk hissetmelidir.

Değişim için destek alırken, değişimin başarılı veya başarısız olmasındaki nedenlerden, kendinizi sorumlu hissetmelisiniz.

Değişime karşı duyulan bu sorumluluk bilinciyle, çalışanların ilgilerini kaybetmelerini ve işlerini aksatmalarını engelleyebilirsiniz.

Çalışanlardaki Sorumluluk Duygusu

Çalışanlarınızın değişime olan katkılarını görmezden gelemezsiniz. Onların katkılarını sağlamak da kolay bir iş değildir.

Çalışanların sorumluluk duygusunu neler geliştirir.

  • Sorumluluklara Cevap Vermek
  • Sabırlı Olmak
Sorumluluklara Cevap Vermek

Çalışanlar değişime, nem zihinsel hem de duygusal olarak cevap verirler.

Çoğu çalışan değişimi zihinsel olarak algılar ve duygusal olarak bir tepki vermeden önce değişim hakkında  fikir geliştirir.

İşleri yürütme stratejinizi geliştirirken çalışanlarınızın verdiği bu iki tepki arasındaki farkı göz önüne alın.

Mümkün olduğunca, değişim sırasında çalışanlardan beklenen duygusal ve zihinsel tepkilerin seviyelerini dengelemelisiniz.

Çalışanlar değişimi benimserlerse, kuruma karşı duydukları sorumlulukları azalır.

Sabırlı Olmak

Değişimi uygularken sabırlı olmak; değişime olan sorumluluğu arttırmak, açık iletişimi teşvik etmek, çalışanların katılımını, sorumluluk edinmelerini sağlamak ve ilişkileri geliştirmek için size zaman kazandırır.

Sorumluluk kazanmak zaman alır. Çalışanlarınıza sorumluluk bilincini bir kere aşıladığınızda, değişim için gerekli olan desteği sağlayabilirsiniz.