16. Pozitif Canlandırma Kullanmak

MentalPress 30

Pozitif Canlandırma Kullanmak

Zamanı doğru kullanmak bir yana, hedefinize ulaşmak için kendinizi güçlendirmek isteyeceksiniz. Kendinize güven kazandırmanın yanı sıra, hedeflerinizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı netleştirmek pozitif canlandırmadır. Olmak istediğiniz insan olmak için aklınızı kullanacaksınız.

Pozitif canlandırmanın dayanak noktası şudur; hedefinizi görebilir veya ifade edebilirseniz, ona ulaşabilirsiniz. Aklınızın ve vücudunuzun yakından bağlantılı olması prensibine dayanır. Hedefinizi detaylı bir şekilde kafanızda canlandırarak veya ifade ederek aslında geleceğinizi hayal ediyor ve oraya ulaşmak için gereken yolu planlıyorsunuz. Pozitif canlandırma kulağınıza zoraki bir eylem gibi gelebilir. Ancak hepimiz en kötü senaryoları hayal ederek negatif canlandırmayı kullanırız. Pozitif canlandırmada, hayallerinizi yöneterek, hayal ettiğiniz güzel şeylerin gerçek olmasını ummak için bilinç altınızı programlarsınız.

Çocukken, hepimiz yarışlarda birinci olmayı ya da yıl sonu gösterisinde rolümüzü başarıyla sergilediğimizi hayal etmek için farkında olmadan pozitif canlandırmaları kullanmışızdır. Şimdi onları ilerlemek için bilinçli bir şekilde kullanacağız.

Pozitif Canlandırmanın iki bölümü vardır:

1. Canlandırma: Olmasını istediğiniz şeyin (veya sözlerin, düşüncelerin,
hislerin) görüntüsü. Canlandırmanızı mümkün olduğunca net,

canlı ve detaylı yapın. Örneğin, parasal açıdan herhangi bir sorununuz olmasın istiyorsanız, kendinizi bir bankada bir sürü çek bozdururken hayal edebilirsiniz. Kafanızda o görüntüyü renkli bir şekilde canlandırın, kasiyerle aranızda geçen konuşmaları, gıcır gıcır çeklerin dokusunu, paranın kokusunu hayal edin ve nasıl hissettiğinizin farkına varın.

2. Pozitif: Çözümlere odaklanmak. Yukarıdaki banka senaryosunu
kullanarak o hedefe nasıl ulaşacağınızı düşünün. Çekler nereden geliyor?
Onları nasıl aldınız? O anı yaşamak için ne olmalı?

Canlandırma Kullanmanın İki Yolu Vardır.

1. Süreç Canlandırma: İstediğiniz hedefe ulaşmak için aşmanız gereken süreci canlandırmak

Kendinizi başarmak istediğiniz yoga pozisyonunu alırken veya ilham verici bir konuşma yaparken veya enfes bir yemek pişirirken hayal edebilirsiniz. Süreç Canlandırma işlemi, yapmak istediğiniz şeyi sürekli tekrar ederek (ya da zihinsel olarak prova ederek), başarılı bir hareketi hafızaya almış oluyor ve aynı zamanda elde etmeyi umduğunuz sonuçla beraber bilinç altınızı şartlandırıyorsunuz.

2. Sonuç Canlandırma -sanki çoktan gerçekleşmiş gibi, hedefinizin veya ulaşmak istediğiniz sonucun zihinsel görsellerini yaratmak

Yoga pozisyonunu başarıyla tamamladınız. Yapabiliyorsunuz. Güveninizin tam olduğunu hissedin; o sırada odanın nasıl göründüğünü düşünün. Odada başka kimler var, ne giyiyorsunuz ve nasıl bir his? Belki de sıradan konferanslar yapan bir konuşmacısınız ve şu anda son konuşmanız hakkında tebrikleri kabul ediyorsunuz ya da hayatınızdan memnun bir şekilde arkadaşlarınızla mükemmel yemeklerinizden birinin tadını çıkarıyorsunuz.

Sonuç canlandırma yaparak gelecekten ne beklediğinize dair pek çok karar verebilecek ve üzerinde çok da fazla düşünmeden hedefinize nasıl ulaşacağınızı planlayacaksınız.

Canlandırmaya devam edin

Bir kerede bir hedefi canlandırın.

Kendinizi olumsuz düşünceler içerisinde yakaladığınızda, bunun eski düşünce şekliniz olduğunu hatırlayın ve eski düşünce modelini, yeni pozitif canlandırma ile değiştirin.

Canlandırma yaparken pozitif düşünün. Canlandırmanıza tam bir bağlılık ve ikna ile odaklanın. Gün boyunca birçok kez canlandırma yapın.

Sözcükleri, düşünceleri ya da hisleri tercih ederseniz, resimler yerine onları kullanın.