11. Tersten Çalışmak

MentalPress 30

Tersten Çalışmak

Çoğu şeyde, işe sürecin sonunu düşünmekle başlayıp başa doğru çalışırsanız, baştan başlayıp sonrası için en iyisini ummaktan daha başarılı olduğunuzu keşfedeceksiniz. Örneğin yemek pişirmek buna en güzel örnektir. Lezzetli bir yemeği pişirmeye, nasıl görünmesini ve tadının nasıl olması gerektiğini bilerek başlarsınız. Sonucu hayal edersiniz ve bu sizin hangi malzemeleri alıp nasıl pişireceğinizi, sonra da nasıl sunacağınızı belirler.

Öldüğünüz zaman insanların siz ve yaşamınız hakkında ne söylemelerini istediğinizi biliyor musunuz? Yaşamınızda sizin için gerçekten önemli olan şey ne? Hedeflerinizi biliyor musunuz? Yoksa en kolay seçenek bu olduğu için yalnızca ne yapıyorsanız, onu devam mı ettiriyorsunuz?

Cenazenizi düşünün ve dört kilit konuşmacının; aile bireylerinden biri, bir arkadaş, meslektaş ve komşulardan biri, sizin için ne söylemelerini isterdiniz, düşünün. Duymak isteyeceğiniz övgüleri düşünün ve yaşamınızı planlamaya başlarken onları kullanın. Sonuçta ne olmasını istediğinizi bilmek, oraya nasıl ulaşılacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

Bir Daha Asla

Bazen neyi istemediğinizi bilmek, sizin umulmadık yönlerde ilerlemenize yardımcı olur. Sezgileriniz her ne kadar bir daha ne yapmak istemediğini bilse de bazen onu ifade etmek ve harekete geçmek rahatlatıcı olabilir. Yanlış insanla çalıştığınızı biliyor olabilirsiniz, ama size bir daha asla neyi yapmayacağınız sorulana kadar, bilinçli olarak bu duyguyu ifade etmeyebilirsiniz. Sorulduğunda ise bir an bile düşünmeden "Bu iş arkadaşımla bir daha asla çalışmam," dersiniz. Düşünceyi bilinçlendirmek demek, yeni yaşamınıza geriye bakmadan ve o iş arkadaşınız olmadan başlamanız demektir.

Bir daha asla yapmak istemeyeceğiniz en az 5 şeyin listesini yapın. Bu sorulara üzerlerinde çok fazla düşünmeden cevap verin. Beş yaşında bir çocuğun "... sevmiyorum," deyivermesi gibi davranın, böylece bir daha asla neyi yapmak istemediğinizi fark edersiniz. Listenizin daha uzun olmasını isterseniz, keyfinize bakın.

1.

2.

3.

4.

5.

 

Geleceğimin Resmi

Renkli dergileri toplayın ve geleceğiniz için nasıl olmasını istiyorsanız, ona dair resimler kesin. Bu her şey olabilir: Bir heykel, bir tual ve biraz boya, karşı cinsten hoş bir arkadaş, bir alet kutusu, kocaman bir ofis, gülümseyen bir aile, hiç kimsenin olmadığı bir yerde küçük bir kulübe ve bir çoban köpeği, bir sirk grubu ya da hepsi. Tamamen size kalmış. Bir kağıda kolaj yapın. Sayfayı yeni yaşamınızın resimleriyle süsleyin.