Yeniden Şekillendirme

MentalPress 30

Koçluk Becerileri: 24

Yeniden Şekillendirme

Danışanlar sıklıkla bir duruma ya da deneyime belli bir açıdan baktıkları için sıkışıp kalırlar. Dahası, kendi bakış açıları da bir bakıma ellerini kollarını bağlayan bir mesaj içerir. Sizin bu deneyimi tekrar şekillendirme beceriniz taze bir bakış açısı ve yenilenmiş bir olasılık hissi sunar. Diyelim ki danışanınız tüm umutlarını büyük bir danışmanlık anlaşmasına bağlamış ve bunun en az altı ay kadar askıya alındığım yeni öğrenmiş durumda. Doğal olarak da hayal kırıklığına odaklanmış durumda. Onun koçu olarak, bu gelişmenin yeni işler almakta ona yardımı olacak bir dizi makale yazması için istediği zamanı ona vereceğini belirttiniz. Böylece bu deneyimi onun esas hedeflerine dayana­rak yeniden düzenlemiş olursunuz. Yaklaşık olarak aynı veriyi kullanıp bu deneyimi danışanın hayatını daha fazla kapsayacak şekilde yorumlamış olursunuz: Yani büyük resmi.

Yeniden şekillendirme olaylara iyi tarafından bakmaktır. Olabildiği kadar doğru ama danışan adına sadece havai olmaktan daha fazlasıdır. Yeniden şekillendirme kil şe bir rahatlıktan daha fazlasını sunar, "Denizde çok balık var" ya da "Yarın başka bir gün"de olduğu gibi. Yeniden şekillendirme danışanın hayatından gerçek bölümler alır ve dakikalar önce belli olmayan bir fırsatı ya da yolu göstermek için bakış açısı­nı değiştirir. Örneğin, danışanınızın kredi kartı borcuyla boğuştuğunu ve size özellikle büyük aletlerin bozulmaya devam ettiği ve tamire ihtiyacı olduğunda bu konuda yol alınanın zor olduğunu söylediğini düşünelim. Ona alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeyi başardığından ve birkaç aydır borçlarını düzenli olarak ödediğinden bahsediyorsunuz. Yeniden şekillendirme bunun, bir boğuşma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Fakat da­nışanın becerikli ve adanmış olduğunu ona gösteriyor ve ilerleme sağlıyor. Yeniden şekilendirme konuyu "Hayatımın kontrolü kredi kartlarında" dan "Hayatımın kontrolü bende" ye çeviriyor.

Örnek Diyalog

Bu örnekte, danışan belirli bir görüşle başlıyor: Çıkmaza giren bir iş planı oluşturmakla altı haftasını boşa harcamış. Ancak yine de, yeni iş planlarında ona yardımcı olacak bir sürü şey öğrenmiş ve birkaç iyi bağlantı kurmuş. Ve bu nokta koçun sorumlu olduğu kısım: Çabasına eşlik eden eylemi ve öğrenmeyi desteklemek.

Danışan: Tamamen bir çıkmaz. Bir hiç. Çöpe atılan altı hafta.

KOÇ: Altı hafta önce ümit verici gözüken bir yolu takip ettin. Gayet heyecanlı olduğunu hatırlıyorum.

Danışan: Heyecanlıydım.

KOÇ: Bu altı haftada ne öğrendin?

Danışan: Bir iş planı yazmayı öğrendim. Bu beni daha iyi yapmadı ama.

KOÇ: Başka neler öğrendin?

Danışan: Kendi alanım dışındaki insanlara işimi nasıl sunacağımı öğ­rendim.

KOÇ: Teknik bilgisi olmayanlara mı?

Danışan: Evet. Bankacılara ve risk sermayecilerine.

KOÇ: Başka neler öğrendin?

Danışan: Sanırım bunun yapabileceğim bir şey olduğunu öğrendim, yine de bundan mühendislik kadar hoşlanmadım.

KOÇ: Bu durumda, son altı hafta için değerlendirmen nedir?

Danışan: Aynı dersi yan zamanda almayı isterdim. Ve şimdi sunumu şekillendirmiş ve çalışmış olarak, birileri fırsatı görüp bana parayı ve­rene kadar sunumu yatırımcılara vermeye devam edebilirim.

KOÇ: Harika. Bu hafta bununla ilgili ne yapmak istiyorsun?

Uygulama: Danışandan yaşadığı bir olayı, iyi giden ve pek de iyi gelişmeyen detaylarla birlikte anlatmasını isteyin. Danışan olayını anlatırken sizin göreviniz deneyimi tekrar şekillendirme beceriniz taze bir bakış açısı sunmaktır.