Toparlanma

MentalPress 30

Koçluk Becerileri: 20

Toparlanma

Açıkça, kendini yönetme konusundaki en belirgin beceri toparlanma becerisidir: Kesil­me ve kopmaların farkına varma ve tekrar bağlantıyı sağlayabilme becerisi. Koç için, kopma basitçe bir kafa karışıklığı durumu olabilir: Danışanın konuşmasındaki ana fikri kaybetmek, ya da gündemdeki konuya veya danışanın söylediği bir şeye karşı daha güçlü bir duygusal tepki de olabilir. Bu beceri üç kısımdan oluşur: Fark etme, dile getir­me, tekrar bağlanma.

Fark Et. Bu farkındalık ayağı çok önemlidir. Tam olarak ne olduğunu ve neden oldu­ğunu veya neyin sebep olduğunu bilmek gerekli değildir, en azından ilk anda, Sadece boşluğu, değişikliği, kopmayı fark etmek önemlidir.

Dile Getir. Ne olduğunu tarif edin: "Kayboldum" veya "Bir an için dikkatim dağıldı". Bu yapılmayabilir de ama yapılması teşvik edilir, özellikle bu beceriyi kazanmak için çalış­maya başladığınızda. Çoğu durumda, bunu dile getirmek en iyisidir çünkü böylece danışanınız sizin nerede olduğunuz hakkında bir ipucu edinir. Danışanla tekrar aynı seviyeye gelerek görüşmenin tekrar bu kadar hızlı yoluna girmesi gerçekten hayret vericidir.

Tekrar Bağlan. Herkesin farklı bir yeniden bağlanma taktiği olacaktır ve her durum farklı bir süreç gerektirebilir. Temelde, bu dikkatinizi tekrar danışanın üzerine çevirme sürecidir. Danışanınızın inandığınız, daha fazla isteyeceğiniz ve kolaylıkla kutlayabileceğiniz yönünü bulun. Danışanınızın takdir ettiğiniz ve daha iyi olarak görmek istediği­niz yönüyle bağlantıya geçin.

Örnek Diyalog

Danışan: Sanırım üzerinde çalıştığımız planın işe yaramayacağım fark ettim. Bence doğaçlama yapmalıyım. Eski günlerdeki gibi, ilerledikçe ne yapacağımı düşünmeliyim.

KOÇ: Öncelikle, üzerinde çalıştığımız planların kutsal bir tarafı yok. Hâlâ senin için en iyi hareket yolunu seçmek durumundasın. Neyin doğru olduğunu bildiğine güveniyor ve ilerleyip yapmaya karar vere­ceğin ne olursa olsun ondan bir şeyler öğreneceğine inanıyorum. Peki neye karar verdin ?

Danışan: Basitçe yaptığım şey buydu. Harekete geçtim. Fakat farklı bir şekilde.

KOÇ: Ama ilerlemeden önce, yaptıklarınla ilgili olarak sana geribildi­rimde bulunmak için iznini istiyorum. Senin için sorun olur mu?

Danışan: İçimde duyduklarımdan hoşlanmayacağım gibi bir his var. Fakat evet, tabii ki. Eğer değerli bir şeyler öğrenme şansım varsa, can kulağıyla sizi dinliyorum.

Uygulama: Gün içinde yaşadığınız bir iletişimde kesil­me ve kopmaların farkına vardığınızda ve tekrar bağlantıyı sağlayabilme deneyin. Yaşadıklarınızı not alın.