Temizlenme

MentalPress 30

Koçluk Becerileri: 23

Temizlenme

Temizlenme, hazır ve koçluğa açık olabilmek için yenilenme becerisidir ve çok de­ğerlidir. Koç için temizlenmeden bahsetmiştik, bu koçu danışanları için hazır durum getiriyordu. Temizlenme danışanlar için de değerlidir ve bu koçlar için bahsettiğimiz aynı sebeplerden dolayıdır. Danışanlar yeni kovulduklarında, en iyi arkadaşları ciddi bir trafik kazası geçirdiğinde, hesaplarından fazla para çekilmesiyle ilgili bir telefon konuşmasından sonra, büyük müşterilerini nefret ettikleri rakip firmaya kaptırdıklarında sizi ararlar. Ya da tatilden yeni döndüklerinde ve zihinleri hâlâ Antalya’da ve yeni bir aşkın keyfi ile buğulu iken ararlar.

Danışanlar meşgul iken, bu yararlı ve derinlemesine koçluk görüşmeleri yapabilmeleriyle çatışır. Çoğunlukla, temizlenmeye olan ihtiyaç çok açıktır. Danışan net olarak rahatsız, kızgın, üzgün, bir şeyler yüzünden huzursuzdur. O şeyler büyük ve şu anda olmaktadır. Ancak, temizlenmenin gerektiğini koça anlatan sinyaller kısılmış olabilir, her zaman yüksek sesli alarmlar duymayabilirsiniz. Danışan biraz küsmüş görünebilir veya siz enerji alanında bir küçük rahatsızlık hissetmiş olabilirsiniz. İlk başta, danışanlar bunu tartışmak bile istemezler. Fakat onların normal yaratıcı ifadelerinin bloke olduğu­nu ya da zoraki olduğunu fark ettiğiniz zaman, temizlenme için onları zorlayabilirsiniz.

Bu örnekte danışanınız bazı haksızlıklar yüzünden kızgın ve havada kötü bir koku gibi asılı duran bir ruh hali var. Şöyle diyebilirsiniz: "Gerçekten tıkanmış gibi gözükü­yorsun. Hadi şunu halletmek için birkaç dakika ayıralım. Gerçekten şikayet et, sızlan, kendin için üzül. Abart." Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey danışanın temizlenme­sine yardımcı olmaktır. Aslında, koçun gerekli olan temizlenmenin miktarını kavraması önemlidir. Danışanlar genelde sadece yenilenme konusunda kendilerini acemi hisseder­ler ve zihinlerini tamamen temizlemeden bırakmak isterler. Öyleyse kötü havayla dolu (on nefesi verene kadar danışanları zorlamanız gerekir. Bunu bir oyun haline getirin ve daha fazla bastırır: "Sesini aç. Başka ne oldu? Sonra? Nasıl hissettin? Ne görgüsüz ama! Daha da anlat."

Örnek Diyalog

KOÇ: Aklın başka yerde gibi. Bu sabah konudan sapmamak için çok emek harcamak zorunda kalıyoruz gibi geliyor.

Danışan: Evet, aklım başka yerde. Dün aptal bir hisse senedi işinde 2.500 dolar kaybettim. Kendimi geri zekalı gibi hissediyorum.

KOÇ: Görünüşe, göre devam edebilmemiz için bundan arınman gere­kiyor.

Danışan: Sanırım haklısınız. KOÇ: Bir dakika dur. Hava al.

Danışan: Kendimi bir ahmak gibi hissediyorum. Daha da kötüsü, iki arkadaşımı daha bu işin yüzyılda bir gelecek en tatlı iş olduğunu ko­nusunda ikna ettim. Onlar da para kaybetti.

KOÇ: Oh. Başka? Hadi sesini biraz daha yükselt.

Danışan: Tamam. Kolay para dolabına düştüğüm için kendime çok kız­gınım. Ahmak gibi görünmekten çok utanıyorum.

KOÇ: Devam et. Başka?

Danışan: Korkarım karım beni vuracak. Onu ve çocukları hayal kırık­lığına uğrattım. Bu yaz tatil için başka bir 2.500 dolan nereden bu­lacağım?

KOÇ: Aileni yüz üstü bıraktığını hissediyorsun... Başka?

Danışan: Bunun olacağını görmeliydim.

KOÇ: Yani "bunu görmem gerekirdi" diye bir yargın var. Başka?

Danışan: Bu biraz boş bir his.

KOÇ: Derin üzüntü ve pişmanlık. Danışan: Aynen. KOÇ: Sıradaki ne?

Danışan: Bu acı hissi atlatmaya ihtiyacım var sanırım.

KOÇ: Bunu nasıl yapacaksın?

Danışan: Bu temizlenme iyi bir başlangıç. Sanırım bu gece çalışmanın yardımı olacaktır. Kızgınlık ve üzgünlüğümün bir kısmını atabilirim.

KOÇ: Bugün üzerinde durmak istediğin konu bu mu?

Danışan: Hayır aslında sorduğunuz için teşekkürler. Belki bir sonraki sefere. Bugün için daha önemli bir şeyim var.

Uygulama:

Temizlenme konusunda, bir arkadaşınızı ya da bir meslektaşınızı onun sizi temizleyebilmesi için eğitin. Ortağınızın görevi daha derine inmeniz için sizi cesaretlendirmeye çalıştığınız şey neyse onun en dibine inerek sesinizi yükseltmektir.