Sosyalleşme

MentalPress 30

İşteki sosyalleşme kişisel yaşamımızdaki sosyalleşmeden pek de farklı değildir ve kişilerin birbirleriyle dostça, özenli bir biçimde iletişim kurması anlamına gelir. 

Bir elemanın doğum günü varsa kutlanır, yine bir eleman hastaneye yatarsa ziyaretine gidilir. Birçok durumda işteki sosyalleşme dışarıya da taşınır.

İşten sonra birlikte bir şeyler paylaşılır, hafta sonu buluşulup beraber vakit geçirilir.

Bir elemanın doğum günü varsa kutlanır, yine bir eleman hastaneye yatarsa ziyaretine gidilir. Birçok durumda işteki sosyalleşme dışarıya da taşınır.

Sosyalleşme genelde takım çalışmasını, bilgi paylaşımını ve yeni fikirlere açık hale gelmeyi teşvik ettiği için, yaratıcı olmak adına bir nimettir . 

Sağlıklı sosyalleşme insanların işlerinin gerektirdiği formaliteleri de aşabildikleri bir çevre yaratır. 

Çalışanlar, iş arkadaşlarına yardım etmek adına, normalde gerektiğinden daha fazla çabalar, dış görünüş itibariyle daha iyi görünür ve başarılı olurlar.

Sosyalleşmenin Olumsuzlukları;

Samimiyetin ortama fazlasıyla hakim olması sonucunda çalışanların performansları tahammül edilemez düzeylere kadar düşebilir. 

Hiç kimse bir dostunu azarlamak ya da kovmak istemez

Sorunun hallolması için en doğru olan çözüm değil üzerinde anlaşılan çözüm uygulamaya geçilir. 

Eğer ipin ucu kaçarsa, hizipçiliğin, gayri resmiyetin, gizli kapaklı işle ilgisi olmayan bazı gruplaşmaların oluşmasına neden olur ki bu da, o kuruluşun amaç edinilen sürecini geciktirir hatta baltalar.