Sezgi

MentalPress 30

Koçluk Becerileri:11

Sezgi

Sezgi bir soruyu cevaplamaya yardımcı olan altıncı histir. Bazen soru kesin ve temkinlidir, bazen görüşmenin altında yatanların bir par­çasıdır. Koçlukta, ortada devamlı danışanın hayatı ile ilgili bir soru vardır.

Uygulama:

Sezgilerinizle ilgili alıştırma yapmak için, bir arkadaşınızla bir süre ra­hatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yerde buluşun. Arkadaşınızdan ken­di hayatıyla ilgili açık uçlu sorular yazmasını isteyin. Listeden bir soru seçmesini ve bu soruyu yüksek sesle birden fazla kez tekrar etmesini, her tekrar edişi arasında bir süre sessiz kalmasını söyleyin. Daha sonra ikiniz birden soruya üç-beş dakika arası konsantre olun ve birbirinizle konuşmayın. Hedefiniz soru üzerindeki konsantrasyonunuzu artırmak ve sezgilerinizin size sunduklarına kendinizi açmak olsun. Sürenin so­nunda, olan her şeyi anlatın: Gelişigüzel düşüncelerinizi, duygularınızı, fark ettiğiniz görsel imgeleri, sesleri, kokuları, dokunuşları, dikkatinizi dağıtan ve fark ettiğiniz diğer şeyleri. Sezgilerinizden yola çıkarak or­taya koyduklarınızın bazıları karşınızdaki kişi ile bağlantılı olacaktır. Bu sezgisel isabeti yakalayınca, bağlantının ne olduğunu sorun ve daha fazla farkındalık için bu alanın üzerine gidin.

Bu uygulamadaki belirsizliği ikiye katlamak için, karşınızdakinin soruları kağıt parçalarına yazmasını ve sorular görünmeyecek şekilde katlama­sını sağlayın. Bunların arasından bir kağıt seçin, soruyu açmayın. Sonra ikiniz de okumamış olduğunuz soruya üç-beş dakika konsantre olun. Yine, sezgilerinizin size neler söylediğini anlatın. Sonra soruyu okuyun ve karşınızdaki kişinin yorumlarını sorun. Bağlantılar nerede idi? Bu neye yol açtı?