Pat Diye Söylemek

MentalPress 30

Koçluk Becerileri: 10

Pat Diye Söylemek

Garip gelebilir ancak pat diye söyleyebilme aslında geliştirmeye değer bir beceridir. Çoğumuz olayları analiz edip çözmeye çalışmaya o kadar zaman harcıyoruz ki harekete geçme fırsatını bazen kaçırıyoruz.

Koçlukta, dağınıklığı toparlamak ve sınıflandırmak yerine onun üzerine gitmek da­nışana daha yararlı olur. Olayların içine dalmak ve biraz acemi gözükmeye istekli olmak daha iyidir. Bu her zaman parlak, kontrolü elinde tutan profesyonel otorite olmaktan daha fazla güven yaratır. Beceriksiz ya da dağınık olmak, yani daha fazla insan olmak da daha samimidir. Eğer siz iyi görünmek zorunda olmazsanız, danışanlarınız da iyi görünmek zorunda olmazlar. Örneğin bir koç olarak şunu diyebilirsiniz: "Burada doğru kelimelerin ne olduğundan tam emin değilim ama şöyle bir şeyler..." ya da "Bir dakika için yüksek sesle düşünmeme izin ver. Burada tam olarak ne söylemek istediğimden emin değilim."

Uygulama: Danışandan yaşadığı bir olayı, iyi giden ve pek de iyi gelişmeyen detaylarla birlikte anlatmasını isteyin. Danışan olayını anlatırken sizin göreviniz, sezgilerinizden faydalanarak pat diye söyleyebileceğiniz bir şeyi bulun.