Özendirici Araçlar Nasıl Kullanılmalı?

MentalPress 30

Motivasyonda özendirici araçları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullandığınız tekniğin duruma uygun olmasıdır.

Verilen ödül gereğinden az veya çok olursa çalışana olan etkisi yetersiz kalır.

Motivasyon yöntemine karar verirken, çalışanın ihtiyaçları ile kurumun ihtiyaçlarının dengede olmasına özen göstermelisiniz.

Motivasyonda özendirici araçları kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, sunduğunuz imkan için yetkinizin olmasıdır.

Örneğin, çalışanınızı motive etmek için, ücretini artıracağını söylemeden önce, bu ücret artışını gerçekleştirebileceğinizden emin olmalısınız.

Kullanacağınız Özendirici araçlara karar verirken, içinde ekonomik ve diğer özendirici araçların dengeli bir biçimde yer almasına dikkat etmelisiniz.

Özendirici Araçların Özellikleri

Motivasyon araçları ikiye ayrılır.

Dahili motivasyon, elde edilen başarıdan kaynaklanan kendine güven duygusunun bir ödül olarak algılanmasıdır. Dahili motivasyon araçlarını tercih eden kişiler, başarılarının başkaları tarafından bilinmesine ihtiyaç duymazlar.

Harici motivasyon, bir kişi veya kurum tarafından sağlanır. Harici motivasyon araçlarını tercih eden kişiler, başarılarının duyurulmasını isterler. Harici motivasyon araçlarına örnek olarak prim veya terfi verilebilir.

Motivasyonda kullanılan özendirici araçlar, her yerde ve her zaman aynı etkiyi göstermez.

Bunun yanı sıra, bir kişi için özendirici nitelik taşıyan bir araç, bir diğeri için özendirici olmayabilir.

Öte yandan, motivasyonda kullanılan özendirici araçların etkinliği, toplumsal yapıya da bağlı olabilir.