Niyetleri Eyleme Dönüştürün.

MentalPress 30

Hiç, bir eğitimi bitirdikten sonra dünyayı değiştirmek üzere heyecanla harekete geçtiğiniz, ama iki hafta sonra her şeyi gene "eskisi gibi, aynen eskisi gibi" yapmaya başladığınız oldu mu?

Niyetleri eyleme dönüştürün.

İnsanlar kendi durumlarıyla ilgili olarak her zaman koşulları suçlar. Ben koşullara inanmam. Bu dünyada yol alan kişiler, ayağa kalkıp istedikleri koşulları arayan ve bulamadıklarında oluşturan insanlardır.

Önceliklerinizi belirleyin. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız başlayamazsınız.

Bilgiyi güce dönüştürün. Bilmek yetmez, uygulamamız gerekir. İstemek yetmez, yapmamız gerekir.

Karamsarlığa direnin. İrade karşısında hiçbir şey imkânsız değildir.

İlk seferde başaramadıysanız, ortalamanın üzerindesiniz demektir.

Alıştırma ve ısrarın karşılığını alırsınız.

Hata, sebatkâr olmamanın vardığı yerdir.

Tarifler pasta yapmaya yetmez.

Yaşamınızı değiştirmek istiyorsanız hemen başlayın, hiçbir istisnaya izin vermeyin, atak olun.

Beceri Kazanma Yöntemi;

Acemilik. Yeni ya da değişik bir şeyi denerken genellikle ilk başta bunu iyi yapamazsınız. Araba kullanmayı öğrenirken ilk vites değiştirmenizi hatırlıyor musunuz? Motoru kaç kez stop ettirdiniz, kimbilir? Düş kırıklığına uğrayıp vazgeçmek yerine ("Bunu bir daha hiç denemeyeceğim"), ilk başta başaramamış olmanızda şaşılacak bir şey olmadığını düşündünüz ("Elbette, arabayı iyi kullanamıyorum. Çünkü bunu daha önce hiç denemedim"). Ama bu beceriyi kazanmak istiyordunuz, onun için çalışmaya devam ettiniz ve böylece öğrenmenin ikinci aşamasına geçtiniz.

Uygulama. Bu aşamada size öğretilmiş olan teknikleri uygular ve elde ettiğiniz sonuçları giderek iyileştirirsiniz. Gaz ve fren pedalı ile debriyajı koordine eder, vites kolunu düzgün bir şekilde hareket ettirirsiniz. Bir kazaya yol açmadan kavşakları geçebilir ve dönüş yapabilir hale gelirsiniz. Daha iyi bir sürücü olmak ister ve temelleri uygulamaya devam edersiniz.

Otomatik. Bu noktada artık yapmakta olduğunuz şeyi düşünmezsiniz, doğal gelmeye başlar. Yanındaki kişiyle sohbet ederken ya da radyo dinlerken A noktasından B noktasına gidebilen tecrübeli bir sürücü olmuşsunuzdur. Arabayı emniyetli bir şekilde sürer, performansınızı yaratan süreci bir an için olsun düşünmezsiniz. Temeller bilincinde olmadan ve etkin şekilde uygulanır.