Mantıksal Algı Boyutu

MentalPress 30

Mantıksal Algı Boyutu

Bu uygulama, kişinin olmak ve yapmak istediği şeye görsel beynini kulla­narak, var olan potansiyelini kullanarak ulaşmasını sağlamayı amaçlar.

Bireyin olmak, yapmak istediği şeye görsel beynini kullanarak var olan potansiyeli ile ulaşmasını sağlamak. Ortalama bir saat süren bu uygulama, odaklanma açısından koç-danışan uyumu ile sessiz bir ortamda gerçekleştirilir,

Koç

Hoş geldiniz, bugün burada şimdi ve bu anda benimle ileriye dönük olarak neyi konuşmak, fark etmek, değiştirmek, hedeflemek istersiniz?

Danışan

Ben 60 yaşındayım ve üç ay önce kızımı kanserden kay­bettim. Hastalığını sır gibi sakladık kendisinden ve her­kesten. Ama kaybettik. Üç aydır bir gram ağlayamıyorum. Bir damla yaş yok. Delireceğim. Bugünden itibaren hep ağlamak, rahatlamak istiyorum artık. Ben duygusuz de­ğilim, Dua ediyorum çok.

Koç

Bir uzmana danıştınız mı?

Danışan

Sordum ama sorunum psikolojik değil. Sadece ağlamaya başlasam yeter, gerisi gelir diye düşünüyorum.

Koç

Peki. Ölçüme göre 2 noktasından 5 nok­tasına gelmek istiyorsunuz. Seansın sonucunda 5 nokta­sına geldiğinizi nasıl anlayacaksınız?

Danışan

Burnumun direği sızlarsa ve gözlerimden akan damlaları hissedersem.

Koç

Skalada ki en yüksek 10 noktası sizin için ne ifade eder?

Danışan

Benim için o nokta istediğimde ağlayabilecek "her an" noktasıdır.

Koç

Kendi yapınıza, deneyimlerinize bakarak ağlama dene­yiminizi nasıl yaşıyorsunuz?

Danışan

Yalnızken, müzik dinlediğimde, film izlediğimde, ila­hilerde çok ağlarım esasında.

Koç

Ağlamanızı daha başka neler kolaylaştırıyor?

Danışan

Eşimle kızımın hastalık sürecini yaşarken çok ağlıyordum.

Koç

Rahat olduğunuzu düşündüğünüz, ağlamayı rahatlıkla deneyimlediğiniz bir ortamda sohbet ediyor olsanız o ortamı nasıl tarif edersiniz?

Danışan

Uzun uzun tarif ediyorum şimdi (Epey detaylandınyor.) Şeb-i Arus'ta Konya'ya giderim, soğuk olduğu için, siyah paltom üstümde. Türbeyi ziyaret ederim, içeri girer girmez tüylerim diken diken olur, Hemen ellerimi açar dua ederim.

Koç

O ortamda, türbede kendinizi görmeye devam ederseniz, orada ne gibi davranışlar, beceriler sergiliyorsunuz?

Danışan

insanlar ile birlikte ortak bilinç içindeyim, yalnız deği­lim, herkesin derdi var görüyorum. Herkes benim gibi çare arıyor, şifa bulmak istiyor. Ağlayanları görüyorum dua ederken.

Koç

Tüm bu saydıklarınızın sizin için değeri nedir?

Danışan

İnsan olduğumu ve duygularım olduğunu kabul ediyo­rum. Ben emekli askerim kızım, bir sürü zaferler ka­zandım ama kızımın hastalığını engelleyemedim diye üzüldüğümü fark ediyorum.

Koç

Bu değere sahip olan Hüseyin Bey, kim?

Danışan

Kendisini serbest bırakmış, ağlayan ben... Gözlerinden yaşlar süzülüyor....

Koç

Bu ortamı hayal etmeye devam ederek, kendisini serbest bırakmış, insan olma değeri ile ağlayan Hüseyin Bey, o ortamı görmeye devam ederek, türbede daha başka ne gibi beceriler, davranışlar sergiliyor?

Danışan

Bu yenilmez adam duygularım saklamıyor artık, kızını güzelce uğurluyor, veda ediyor. Dualarla kızını Allah'a emanet ediyor,

Danışan gözlerinden süzülen yaşlan usulca fark ediyor ve birden ağlamaya başlıyor. Hıçkırıklar içinde masaya kapanıyor, Mendil getiriyorum. Yarım saat sonra kendine geliyor. "Ah oğlum ah," diyor. Eylem adımlarını sormama gerek kalmıyor, başlıyor tez elden ne yapacağını sıralamaya, İçeri gidip eşini çağırıp ona sarılıyor. "Şükür ağladım," diyor. "Ağlamak ne güzelmiş, ben duygusuz değilmişim," diyor, "Ve ağladığım için yargılanmadığım bir dünyaya adım atıyorum," diyor. "Bana başka bir şey sorma, bu bana yeter," diyor. Seansı kapatmamı rica ediyor.

Danışanın yapısına göre sorular sorulmalıdır. Danışan için önemli noktaları, hatırlatıcı kelimeleri, iletişim becerisini açan kelimeler not alınmalı. Danışanın değer kelimelerine dikkat edilmeli. Görsel beynin çalışması için odaklanması önemlidir.