Dıştan Görünüm

MentalPress 30

Koçluk Becerileri:3

Dıştan Görünüm

Danışanınızla birlikte hayali bir helikoptere binin, 1.500 metre yüksekliğe çıkın danışanın hayatına bakın. Bu dıştan görünüme ulaşmanın koçluktaki yöntemidir, özellikle danışan monoton bir hayat sürüyorsa ve çevresinde olanları göremiyorsa yararlıdır. Dıştan görünüm büyük resmi gösterir ve farklı bakış açılarına imkan tanır.

Koç şunları sorabilir: "Buradan aşağı baktığında ne görüyorsun? Aşağıda göremediğin ama buradan görebildiğin gerçek nedir?" Dışarıdan bakmak danışanları kendileri ve doyurucu bir hayat ile ilgili vizyonlarıyla tekrar bir araya getirir. Dağın eteklerinde yapılması gereken zorlu işlere aşağıdan bakıp mücadele ederlerken, dışarıdan bakış her şeyin üs­tlünle dolaşmaya ve daha taze bir bakış açısı kazanmaya imkan tanır.

Dıştan görünüme ulaşmanın diğer bir yolu da bunu, koçların danışanın hayatını detaylarıyla inceleyebileceği yüksek bir platformmuş gibi görmektir. Bu noktadan koç danışanın görebileceğinden daha fazlasını görebilir. Aslında büyük resmi görmek Ve bakış açısının net olmasını sağlamak koçun görevidir. Bu platform koçun süregelen görüşmenin detaylarının dışına çıkarak konuşabilmesini sağlar. Eğer danışan bir çalış­ımı arkadaşıyla problem yaşıyorsa koç: "Bu olay bana eski patronun ve kız kardeşin ile yaşadıklarını hatırlatıyor. Yine aynı şeyler mi oluyor?" diyebilir. Başka bir örnek de çok emek verdiği halde bir yere varamayan bir danışan olabilir. Bu örnekte koç: "Çok Uğraşıyorsun gibi gözüküyor. Bu uğraşlarının sonucunda ne elde ediyorsun?" diyebilir. Bu son örnekte, dıştan görünüm altta yatan sebepleri de kapsayan daha yüksek bir seviyededir. Dışarıdan bakmak yolcuğun panoramik görüntüsünü sunar.

Dışarıdan bakmak, özellikle söz konusu durum sorunun detaylarına inmeyi kolay­laştırıyorsa yeni açılımlar sağlamanın yararlı bir yoludur. Örneğin, bir danışanın bir personelini kovmayı düşündüğünü ve bunun sonucunda olacaklar konusunda endişeli bir şekilde görüşmeye geldiğini düşünelim. Koç ondan olaya, kızgınlıklarına ve incinmiş duygularına odaklanmak yerine bir iş kültürü yaratma bakış açısını göz önünde bulun­durarak dışarıdan bakmasını ister. O insanı işten çıkarmamanın kuruma maliyeti nedir? hu işten çıkarma uzun vadede çalışanlar arasındaki iletişim ve güveni nasıl etkiler?

Uygulama: Dıştan görünüm büyük resimdir. Biraz konu, biraz konumlandırma cümlesi ve biraz da vizyondur. İşte dıştan görünüme birkaç örnek:

•     Yeni bir hayat kurmak,

•     Geçiş yapmak,

•     Değişimle uğraşmak,

•     Denizde sürüklenmek,

•     Hızlı macera makinesi,

•     Huzura yelken açma,

Sizin hayatınızın dıştan görünümü nedir?

On yakın arkadaşınızın ve akrabanızın isimlerini yazın. Her birinin dış­tan görünümü nedir?