Dışsal Dirençler

MentalPress 30

Koçluk Diyalogları: Dışsal Dirençlerle Başa Çıkmak

Danışan, her koçluk seansı sonrasında yakın çevresine (eşi, çocukları, iş arkadaşları, vb.) koçu ile yapacağı bir sonraki buluşma öncesinde gerçekleştirmesi gereken eylemler hakkında bilgi verir. Danışan, kendi hedefine vardığı zaman yakın çevresinin yaşamında nelerin iyileşeceği hakkında farkındalık yaratarak (örneğin, hayal kurdurabilir) eylemlerini gerçekleştirebilmek için yakın çevresinin de desteğini alır.

Koç, her seans sonrasında danışanın yakın çevresinden olan ve da­nışanı desteklemek için motive edilmeye ihtiyaç duyan bir kişinin rolünü üstlenerek, danışanın o kişiyi ortak hedefte buluşturma sü­recini deneyimlemesini sağlar.

Örnek: Koç, MBA yapan ancak eşinden yeterince destek alamayan danışanın eşi rolünü üstlenir.

Danışan

Bugün koçumla zamanımı nasıl iyi planlayabileceğim hakkında konuştuk. Gelecek hafta projelerimi bitirmem gerekiyor, çünkü sonraki hafta sınavlarım var. O nedenle, önümüzdeki birkaç günüm yoğun olarak okulda geçecek.

Koç

Neden zamanını ve paramızı boşa harcıyorsun? Senin yüzünden tatile gidemedik, arkadaşlarla zaman geçire­miyoruz, birlikte yemek bile yiyemez hâle geldik.

Danışan

İş yerimden söz aldım. Mezun olunca terfi edeceğim ve maaşım da artacak.

Koç

Bir şey değişmeyecek, bir yılımızı kaybettiğimizle kala­cağız!

Danışan

6 ay sonrayı hayal et lütfen. Terfi ettiğim gün bana veri­lecek olan XXX marka şirket aracımla geleceğim ve bir­likte yemeğe çıkacağız. O çok istediğin motosikleti sana doğum günü armağanı olarak alacağım ve güneye doğru yeni motosikletimizle tatile çıkacağız. Motosikletimizin üzerinde rüzgârı hisset, güneşin batışını seyrederken yol alışımızın vereceği keyfi düşün...

Koç

Haklısın aslında. Alt tarafı iki haftalık yoğunluktan bah­sediyoruz. Sen derslere asıl, birkaç ayı da atlatıp alalım şu diplomayı...

Bu yöntem, sadece hedefine ulaşabilmek için yakın çevresinden ye­terli desteği bulamayan ve onları motive etmek durumunda kalan danışanlar ile uygulanmalıdır. Aksi hâlde, danışanda yakın çevre­sine rahatsızlık verdiği veya koçluk çalışmasının yakınları ile ilişki­lerine negatif olarak yansıdığı izleniminden kaynaklanan gerginlik yaratabilir.

Uygulama: Koç olarak siz, danışanın yakın çevresinden olan ve da­nışanı desteklemek için motive edilmeye ihtiyaç duyan bir kişinin rolünü üstlenerek, danışanın o kişiyi ortak hedefte buluşturma sü­recini deneyimlemesini sağlayın.