Destekleme

MentalPress 30

Koçluk Becerileri: 22

Destekleme

Daha önce hakkını teslim etme üzerinde durmuştuk. Hakkını teslim etme, danışanların yaptıklarını gerçekleştirebilmeleri için onların kim olmaları gerektiğinin farkında olmaktır. Danışanları desteklemek de buna benzerdir, fakat burada odak özelliklerini sapta­mak yerine danışanlara destek olmak üzerindedir. Danışanlarınızı kendi yapabilirlikle­rini sorguladıktan zaman onların yanında olarak destekleyebilirsiniz. Bu ponpon kızlık yapmak anlamına gelmez. Koç olarak doğru olduğunu bildiğiniz şeyleri savunursunuz, eğer samimi değilseniz danışanlarınız bunu anlayacaklardır. Samimi olmadığınızda, sadece desteklemenin etkisini yok etmiş olmazsınız, kendi güvenilirliğinizi de riske atmış olursunuz. Fakat danışanınızın becerilerini, güçlerini, becerikliliklerini gösterdiğiniz za­man ve onlara inandığınızı bilmelerini sağladığınızda, biraz daha kendilerine ulaşmala­rına neden olursunuz.

Muhtemelen bu sahip olduklarını fark etmedikleri bir kapasiteleri ya da kendilerine paye biçmedikleri kuvvetli yönleridir. Siz yol zorlu olduğunda ve danışan yorgun oldu­ğunda desteklersiniz. Bu danışanın hevesini tekrar doldurduğunuz zamandır: "Buna çok adanmışsın. Bunu yapabileceğini biliyorum." Ya da" Ne kadar şefkatli ve dayanıklı olabileceğini defalarca gösterdin. Yine yapabilirsin." Veya "Yaratıcı hünerlere sahipsin, hem de bolca. Bunu yapabilirsin." Destekleme bir tasdiktir. Bu sizin, onların kapasitele­rini görebilme kapasitenizdir. Geleceğe bakmanın bir şeklidir. Siz onları bitiş çizgisinde, tepenin üzerinde hedeflerim gerçekleştirmiş olarak görürsünüz.

Örnek Diyalog

Danışan: Bu çok büyük bir fırsat, fakat aynı zamanda büyük bir risk. Bir kahraman da olabilirim, dünyanın en büyük enayisi de.

KOÇ: Olimpik sloganı değiştirerek ben "Her şey enayilik için!" diyorum. Altın madalya kazanmak için ne gerekir?

Danışan: Şaka yapıyor olmalısınız.

KOÇ: Belki üzerindeki baskıyı biraz almak için şaka yapıyor olabilirim. Meltem, bunu yapabileceğini biliyorum. Kalbinden geçenlerle ve kendi­ne çizdiğin yolla birebir örtüşüyor. Bunu yapacak becerilere sahipsin, bunu kıvıracak şevke de. Tabii ki bu riskli Bu da adrenalinin geldiği yer ve bu sebepten sanki uçurumun kıyısındaymışsın gibi hissediyor­sun. Sadece bunu yapabileceğini biliyorum.

Danışan: Bildiğinizi biliyorum. Ve kendimde olmadığı halde bu bana güven veriyor.

Uygulama:

Şu yaptığınız on kişilik arkadaş listesini tekrar çıkartın. Bir destekleyici olarak onları arayın, onlara yazın ya da e-posta atın. Yapmaya ihtiyaç duydukları şeyleri yapabileceklerini bilmelerini sağlayın. Spesifik olun.