Arınma

MentalPress 30

Koçluk Diyalogları: Arınma

Danışanlarımız zaman zaman yaşamlarını sadeleştirmek, eski alış­kanlıklarından ve davranış kalıplarından kurtulmak amacıyla bize başvurabiliyor. Kullanılan tekniklerin inanç ve benlik / bilinç düze­yinde de kabul edilmiş olması çok daha hızlı yol alınmasını sağlar. Bu teknik, danışanın eski alışkanlıklarından ve davranış kalıpların­dan arınmasını sağlamayı amaçlar. Başka pek çok koçluk metodu ile birleştirilerek tamamlayıcı bir çalışma olarak kullanıldığında son derece etkili olur.

Yaşamda her tür bağımlılık ilerlemeyi, büyümeyi ve gelişmeyi en­geller. Bağımlılıklarımızı sevgiyle "bağlı olduğumuz" değerlere dönüştürmeyi başarırsak, yaşamın olağan akışı içerisinde çok daha kolay ilerlediğimizi görürüz. Çünkü yaşam sıkı sıkı tutunduğumuz ve bırakmamakta ısrar ettiğimiz her şeyi bizden alarak bizleri test eder. Ne zaman ki sevgiyle bağlı olmayı bağımlı olmaya tercih ede­riz işte o zaman özgür, huzurlu ve sade bir yaşama kavuşabiliriz.

Danışan, kendisini bildi bileli öfke kontrolü konusunda sorunluydu, Hiç evlenmemiş, başarılı bir iş kadınıydı ve işyerinde öfke kontrolü onun için özellikle yoğun günlerde sorun olmaya devam ediyordu. Birlikte yaptığımız çalışmalar, bugüne kadar okuduğu kitaplar, meditasyonlar ve aldığı eğitimler onu epey ilerletmiş olmasına rağmen, öfkesini yenebilen biri olduğunu artık elle tutulur, beş duyuyla his­sedilir bir şekilde görebilmek istiyordu.

Koç

Geçen haftaki çalışmadan bu yana son bir haftanı çok sakin ve verdiği tepkileri kontrol edebilen biriymiş gibi geçirebildiğini görüyoruz, Bu harika bir gelişme.,. Dilersen bugün seninle hoş bir çalışma daha yapalım.

Danışan

Tabii... Bu hafta gerçekten çok güzel geçti; bunun son­suza dek devam etmesini istiyorum.

Koç

Bu mümkün elbette. Bu ak­şam rica etsem, bırakmak istediğin şeyleri, başta ÖFKE duygunu olmak üzere, beyaz bir kâğıda sıralayıp, sonra "sizi sevgiyle gönderiyorum" diyerek yakar mısın?

Danışan

Tamam. Peki tam olarak ne yapacağım?

Koç

Beyaz bir kâğıda"... bana zarar veren tüm kotu duygularımı ama özellikle ÖFKE duygumu, sabırsızlığımı ve tatlı yeme bağımlılığımı bırakıyor, sevgiye dönüştürüyorum" yaz ve imzala. Sonra bunu yakıp, küllerini de akan bir mus­luğun altında gidecek şekilde suyla akıt. Ateşin kokusu, suyun sesi, attığın imza... Bunların tümü bilinç ve ben­lik düzeyinde senin kabul mekanizmanı hızlandıracak son derece etkili yöntemlerdir. Dilersen buna benzer bir çalışmayla yeni başlamak istediğin konularda bir küçük mektup yazıp cüzdanında taşıyabilirsin. Örneğin:"... bundan sonra sağlıklı bes­lenmeye ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya sevgiyle niyet ediyorum."

Danışan

Evet deneyebilirim, hoş bir çalışma.

Koç

Sevgili Danışan, geçen haftaki çalışmadan bu yana son bir haftanı çok sakin ve verdiği tepkileri kontrol edebilen biriymiş gibi geçirebildiğini görüyoruz, Bu harika bir gelişme.,. Dilersen bugün seninle hoş bir çalışma daha yapalım.

Danışan

Tabii... Bu hafta gerçekten çok güzel geçti; bunun son­suza dek devam etmesini istiyorum.

Koç

Bu mümkün elbette. Bu akşam dolunay var ve dolunay bizim bırakmak istediklerimizi rahatlıkla bırakmamızı kolaylaştıran yüksek enerji frekansların sahiptir. Bu ak­şam rica etsem, bırakmak istediğin şeyleri, başta ÖFKE duygunu olmak üzere, beyaz bir kâğıda sıralayıp, sonra "sizi sevgiyle gönderiyorum" diyerek yakar mısın?

Danışan

Tamam. Peki tam olarak ne yapacağım?

Koç

Beyaz bir kâğıda"... tarihinin yüksek dolunay enerjisiyle birlikte, bana zarar veren tüm kotu duygularımı ama özellikle ÖFKE duygumu, sabırsızlığımı ve tatlı yeme bağımlılığımı bırakıyor, sevgiye dönüştürüyorum" yaz ve imzala. Sonra bunu yakıp, küllerini de akan bir mus­luğun altında gidecek şekilde suyla akıt. Ateşin kokusu, suyun sesi, attığın imza... Bunların tümü bilinç ve ben­lik düzeyinde senin kabul mekanizmanı hızlandıracak son derece etkili yöntemlerdir. Dilersen yine yeni ay za­manlarında da buna benzer bir çalışmayla yeni başlamak istediğin konularda bir küçük mektup yazıp cüzdanında taşıyabilirsin. Örneğin:"... tarihindeki yeni ayın müthiş başlangıç enerjisi eşliğinde bundan sonra sağlıklı bes­lenmeye ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya sevgiyle niyet ediyorum."

Danışan

Evet deneyebilirim, hoş bir çalışma.

Fazlasıyla mekanik düşünen, matematik zekâsıyla hareket eden insanlarda da kesinlikle kullanılabilen bir tekniktir. Denemekten ve danışanlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Bu kalıplar dışında, danışanlarınızın ilgisini çekecek farklı metin türleri oluşturabilir­siniz; bunları yazıp, not edin.