24. Koşulsuz Sevgi

MentalPress 30

Koşulsuz Sevgi

Üç ya da dört yaşlarındaki o şirin halinizi, nasıl ısrarcı olduğunuzu, bir şey yapmak istemediğinizde 'Hayır' dediğinizi, ilgiye ihtiyacınız olduğunda ağladığınızı, ne istediğinizi açıkça söyleyebildiğinizi hatırlayın. O zamanlar sizin için ilk sırada siz vardınız, yine öyle olmalı!

Her gün fedakarlık yapıyorsunuz. Haliniz olmasa bile, kendinizi başkalarına adıyorsunuz. Keşke başkalarına olduğunuz kadar, kendinize karşı da sevgi dolu olabilseniz. Keşke başkalarını affedip kabullenebildiğiniz gibi, kendinizi de affedebilseniz. Keşke kendinize bu kadar zorluk çıkarmaktan vazgeçseniz.

Neden kendimizi sevmek, olduğumuz gibi kabul etmek, bu kadar zor, hatta bu kadar korkutucu? Kendimize en azından en yakın arkadaşınıza yaklaştığımız gibi yaklaşmak, bu kadar mı imkansız? Kendimizi sevilmeye layık görmüyor muyuz?

Oscar Wilde'ın şöyle bir sözü vardır, "Kendini sevmek ömür boyu sürecek bir aşkın başlangıcıdır," ve doğru da. Kendinizi bir kere gerçekten sevdiniz mi, her zaman birlikte olacaksınız Herkes bir yana, siz kendinizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak, hayal kırıklığına uğratmayacak ve tutkuyla seveceksiniz.

En yakın dostlarınızla olan ilişkilerinizi ve onların gözünde ne kadar iyi olduğunuzu düşünün. Neden kendinize de aynı fırsatı vermeyesiniz?

komplimanları...                     özeleştiriyi

sürprizleri...                             sürekli başkalarıyla ilgilenmeyi

ilgilenilmeyi...                        kendinizden ödün vermeyi

korunmayı...                             yapmak istemediğiniz şeylere 'Evet' demeyi

kendinizi sevmeyi...               gidişata ayak uydurmayı

istersiniz...                                 değil...

Kendinizi koşulsuz sevmek, arkadaşlarınızı yok etmek demek değil. Kendinize onlardan biri gibi yaklaşmaktır. Deneyin.

 

Siz Özelsiniz

Çok çabuk ve hiç düşünmeden aşağıya aklınıza gelen her şeyi yazın. Her soruya en azından beş özellik yazmaya çalışın.

Başkaları senin neyini seviyor?

Başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini hatırlayın. Hatırlamıyorsanız sorun. Dikkatle dinleyin ve unutmadan hemen kaydedin.

1.

2.

3.

4.

5.

Kendinizle ilgili sevdiğiniz özellikler neler?

1.

2.

3.

4.

5.

Kendinize övgüler yağdırmak ve ne kadar mükemmel olduğunuzu yazmak zor olabilir. Hiç düşünmeden yazın. Kendiniz hakkında sevdiğiniz şeyleri, her şeyi yazın. Yazdıklarınızı kimseye göstermek zorunda değilsiniz.

 

Kendinizi Sevmek

Kendini sevmek bencil bir davranış ya da yalnızca kendinize odaklanmak demek değildir. Kendini sevmek, bir denge kurmak ve başkalarını olduğu kadar kendinizi de önemsemektir. Kendinizi beslediğiniz zaman gelişir ve verecek daha çok şeye sahip olursunuz. Hayatınızda işiniz gücünüzle o kadar meşgulsünüzdür ki kendinize ayıracak zamanınız yoktur. Bir çiçeğiniz varsa, onu sulamazsanız ölür ve artık çevresine güzellik saçamaz. Aynı şekilde, kendinizi yenileyerek daha enerjik olur ve sevip ilgilendiğiniz insanlara daha sevgi dolu yaklaşırsınız.

Çoğumuz yetersiz özsaygımızın kurbanıyız. Bedenlerimizin 'lütfen bana spor yaptır' bağrışlarını göz ardı edip arabamızda oturur, aşırı yemek yer, yeteri kadar uyku uyumaz, yapılacaklar Iistemizdekileri tamamlamaz ve sinirli oluruz. Bütün bu gerginlikler yüzünden en çok sevdiğimiz insanlara bağırırız, özellikle de onlar bize güzel şeyler söylerken. Kendinizi önemsememenin, tüm yaşamınıza ve tabii denge tablonuza nasıl yansıdığını görebilirsiniz.

Neden birçoğumuz kendimizi sevip önemsemenin bu kadar güç olduğuna inanıyoruz? Neden şu "Kendini sevmeyen, başkalarını sevemez:' sözü bizi bu kadar rahatsız ediyor? Bizim kültürümüzde başkalarını ön plana koymak her zaman takdir edilir. "Bencillik" ya da "benmerkezcilik' hep kötü bir davranış biçimi olarak algılanır. Ama kendimizi sevmek bencilIik değildir. Kendinizi sevdiğiniz zaman, kendinizi daha güçlü ve cesur hissedersiniz. Daha derinlerde yaşar ve başkalarına daha faydalı olursunuz. Kendinizi sevmek, kendi bedeninizle daha rahat ve sevdiklerinize karşı da daha mutlu ve ılımlı olmanızı sağlar.