22. Tam İstediğim Bu

MentalPress 30

Tam Olarak İstediğim Bu

Fazlalıklar kadar, her birimizin yaşamı uğraşmak istemediğimiz bir sürü şeyle doludur. Paltonuzun cebindeki delik yüzünden paranın sürekli yere düşmesi gibi gereksiz detaylar vardır. Belki sürekli çocuklarınıza bağırmanıza sebep olan, onların geç yatmaları veya çok da yakın olmadığınız bir arkadaşınızın sürekli size dert yanması gibi daha büyük rahatsızlıklar da olabilir. Hatta yaşadığınız yerden ve işinizden memnun değilsinizdir, ki bunlar daha ciddi şikayetlerdir. Benliğinize güç katmak, sorunları göz ardı edip onların kendiliğinden kaybolmasını ummaktansa, yaşamınızdaki problemleri didiklemek demektir.

çoğumuz gerçekten de istemediğimiz detaylarla uğraşırız. Onları değiştirmek çaba ister ve genelde biz elimizi bile kıpırdatmayız. Bunun nedeni, hepimizin kabahatli olduğu 'huzurlu bir yaşam için her şey' sendromu olabilir, ama sizin değişime karşı olan tavrınız ve başkalarını incitmemek için gösterdiğiniz çabadan da kaynaklanıyor olabilir. Yaşamınızda yer almasını istemediğiniz şeylerin bir listesini yapmak, size değişim yolunu açabilir.

Yaşamımda istemediğim detaylar

1.

2.

3.

4.

5.

 

Şu anda değiştireceklerimden biri:

 

Bu Sizin Seçiminiz

Konuşma dilinize dikkat edin ve 'zorundayım, yapmalıyım, gerekli' sözcükleri ağzınızdan her çıktığında düşünün. Bu sözcükleri neden kullanıyorsunuz? Yaşamınızda çok fazla yükümlülük mü var? Yoksa bir şey "istediğinizi" söylemek zor mu geliyor? Belki de ne istediğinizi bilmiyorsunuzdur?

Kendinizi dinlemeye başlarsanız, bu kendinin farkında olma durumunun, sizi hızla ileriye götüreceğini anlarsınız. Belki üzerinde durup düşününce, yaşamınızda yaptığınız şeyleri aslında yapmak istemediğinizi fark edeceksiniz.

Ailenizle tatile onlar kırılmasın diye mi gidiyorsunuz, istediğiniz için mi?

İlişkinize çok fazla fedakarlık yaptığınız için mi devam ediyorsunuz,
devam etmeyi istediğiniz için mi?

Şu anki mesleğinizi takdir beklediğiniz için mi yapıyorsunuz, sevdiğiniz için mi?

Ne istediğinizi biliyor musunuz?

Size gerçekten anlam ifade eden bir hayat yaşamaya başlayın. Elbette gerçek “zorundalıklar” vardır. İlgilenmek zorunda olduğunuz aileniz ve arkadaşlarınız olabilir. Bu ilişkiler gerekli oldukları kadar keyifli de olabilirler, ama onların etrafına öyle bir şerit çekin ki kendi yaşamınız için, istediğiniz hayatı yaşamak için zamanınız olsun.

Gerçekten ne istediğinizi dinlediyseniz, bazı "gerekliliklerin" aslında düşündüğünüz kadar gerekli olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Dünyaya ne istediğinizi anlatabilirseniz, başkalarına da size yardım etme fırsatı vermiş olursunuz. Sezgilerinizi ve gerçek isteklerinizi ödüllendirirseniz, istediğiniz hayata giden yol, karşınıza düşündüğünüzden çok daha kolay çıkacaktır.

Kendinizi Dinlemek

Yapmak isteyip de normalde zaman ayırmayacağınız şeyler için bir gün (ya da en azından bir kaç saat) ayırın. Bu süre içinde içinizden ne geliyorsa, yalnızca onu yapın. İşte size bazı seçenekler:

·      Küvette kitap okumak

·      Yazılarınızı güncellemek

·      Tenis maçı yapmak

·      Arkadaşlarınızı arayıp saatlerce sohbet etmek

·      Alışverişe gitmek

·      Açık havada yürüyüş yapmak

·      Koltuğa uzanıp bir şeyler okumak

·      Çok yüksek sesle müzik dinlemek

Ne istiyorsanız onu yapın (elbette yaptığınızla kendinize veya başkalarına rahatsızlık vermediğiniz sürece).

Ne kadar farklı?

Kalbinizin sesini dinleyip içinizden geleni yaparken hissettiklerinizle, yapmak "zorunda" olduğunuz şeyleri yaparken hissettikleriniz arasındaki farkı düşünün.