20. Sistem Düşüncesi Uygulama-6

MentalPress 30

Yapılacaklar: Takım olarak biraz önce çalıştığınız "yanmış ampul sorunu" için sistem döngülerini çizin.

Bu alıştırmayı yaparken aşağıdaki talimatları izleyin ve Sistem Döngüleri şablonu kullanın.

Detaylar: Doğru yolda (iz üzerinde) olup olmadığınızı görmek için döngülerinizi gelecek sayfadaki döngüyle karşılaştırabilirsiniz.

Kendi iş-sorununuzla ilgili daha detaylı bir döngüyü bu modülün ileri bölümlerinde oluşturma fırsatı bulacaksınız.

Sistem Döngüleri Oluşturmak İçin:

Sayfanın ortasından sorununuzu tanımlayarak başlayın.

Sorunu yazdığınız yerin 2-3 cm üzerine sorunu çözmek için bulunan "çabuk-çözüm" ü yazın; Sorundan "çabuk-çözüme saat yönünde (6'dan 12'ye doğru) bir ok çizin.

Sonra "çabuk-çözüm" den tekrar soruna bir ok çizerek döngüyü tamamlayın. Bu oklar, bulunan "çabuk-çözüm" ün sorunu çözümlemek için uygulamaya konulduğunu ve işe de yaradığını (en azından o an için) gösteriyor. Eğer bu "çabuk-çözüm" sistemdeki başka kişileri ya da öğeleri de etkilediyse bunları, neler olduğunu gösteren benzer döngülerle ve yan etkilerini belirterek ekleyin.

Sorunun 2-3 cm altında sorunun temel nedenini ortadan kaldırmak için gereken "kalıcı-çözüm" uygulamasını yazın. Saat yönünün tersine, sorundan bu çözüme doğru (12'den 6'ya) bir ok çizin. Buraya çabuk-çözümün kalıcı-çözüm üzerindeki engelleyebilecek yan etkilerini de eklemeyi unutmayın.

Şimdi çözümden soruna doğru bir ok çizerek döngüyü tamamlayın. Bu döngü, sorunu uzun vadede çözümlemek için hangi eylemin uygulanacağını (veya uygulanması gerektiğini) gösterir. Son olarak sorunun geri gelmesine yol açan, istenmeyen sonuçları ya da yan etkileri gösteren bir döngü ekleyin.