14. Odaklanmanın Gücü

MentalPress 30

Odaklanmanın Gücü

İlerlemek, ilerleyecek bir şey olması demektir. Kendinize bir hedef belirlediniz ve onu başarılması kolay hale getirecek küçük hedeflere böldünüz. Başarmak istediğiniz şeyi biliyorsunuz. Bu uygulama, zamanınızı yönetmek ve engellerin üstesinden gelmekle ilgilidir. Böylece ulaşmak istediğiniz yere mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ne kadar kararlı olursanız olun, yapmak istediğiniz şeye odaklanamadığınız günler olacaktır. Birden fazla seçeneğiniz olduğunda kafanız karışır.

Bir seferde tek bir şeye odaklandığınız zaman verimli olursunuz. Birçok seçeneğiniz varken, en iyisi birini seçip uygulamaktır. Hangi seçenek olduğu önemli değil, çünkü bir kararı uyguluyor olmak size tatmin ve kontrol hissi verecektir ve diğer kararlar kendiliğinden yerlerine oturacaklardır

Büyük Resim

Bir sayfaya, gelecek beş veya on yıl içinde olmak istediğiniz, hedefiniz olan yerin bir resmini yapıştırın. Örneğin, bir iş kuruyorsanız, altın külçelerin resmini yapıştırabilirsiniz veya arzu ettiğiniz başka bir işin veya beğendiğiniz bir girişimcinin. Sadece istediğiniz herhangi bir resmi hedef tahtasının ortasına yapıştırın. Örneğin veterinerlik eğitimi alıyorsanız, bir havyanla beraber çekilmiş bir resminizi koyabilirsiniz. Bu sayfa size ilham verecek bir şey, geleceğinizin büyük bir resmi olacak.

Konsantre olamadığınızı hissediyorsanız, büyük resminize bakın, o sizin odaklanmanızı sağlayacaktır. Zamanınızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Yeni Yaşamınız için Vakit Kazanmak

Çoğumuz acele bir hayat yaşıyoruz ve yaşamımızı değiştirmek için zaman ayırmaya, yapmak istediklerimizi neden erteleyip yapamadığımıza dair bahaneler buluyoruz. Eğer bir işin yapılmasını istiyorsan, meşgul bir insana yaptır derler.

Meşgul insanlar düzenli ve verimlidirler, işleri tamamlarlar. ilerlemek için siz de gününüzü doğru planlamalısınız, böylece günün sonunda mutluluk duyacak ve yeni yaşamınız hakkında düşünmek için zaman kazanacaksınız. Çünkü bir kere zamanın kontrolünü elinize aldınız mı, ondan ne istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kavanoz Örneği

Bir kavanozun içine üç taş koyduğunuzu düşünün. Nerdeyse dolu görünüyor. Şimdi içine doldurabildiğiniz kadar çakıl taşı doldurun. Çakıl taşlarının boşluklardan aşağıya indiğini göreceksiniz. Kavanoz doldu mu? Tam olarak değil. Biraz kum dökün. Kum, çakıl taşlarının arasından süzülecektir. Kavanoz dolmuş olmalı. Hayır dolmadı. Kavanozun ağzına kadar su doldurun. Kavanozunuz şimdi doldu.

Şimdi aynı şeyi tersten yapmayı deneyin. Aynı ölçüde su, kum ve çakıl taşı doldurun. En son taşları koymayı deneyin. Sığmayacaklar. Dibe batan çakıl taşları ve kumun üzerinde kavanozdan taşacaklar.

Bu sizin yaşamınızın metaforu:

Kavanoz = gününüz

Taşlar = öncelikleriniz, hedefleriniz -yaşamınızda ilerlemenizi sağlayacak şeyler

Çakıl taşları = sabit sorumluluklarınız (iş, toplantılar, kurslar)

Kum = yapmanız gereken diğer görevleriniz (evle iş arasında gidip gelmek, mutfak alışverişi, okul koşuşturmaları)

Su = hiç bitmeyen küçük görevler (e-postaları yanıtlamak, faturaları ödemek, etrafı toplamak)

 

beklemek, telefonun sürekli çalması) dolu gibi görünebilir. Taşları kavanoza doldurmak zorlaşır ve kendinizi mutsuz hissedersiniz. İlerlemeniz güçleşir.

Kontrolü elinize alın. Her gün önce hedeflerinizi belirleyin (taşlar), böylece diğer öncelikleriniz (çakıl taşları, kum ve su) onların etrafında yer alacaktır. Bu şekilde gününüz suyla (gereksiz işlerle) dolu gibi görünse de buna uygun bir taş (hedef) yerleştirebilirsiniz. Örneğin, bütün gün evde kalıp muslukçuyu beklemek zorunda olduğunuz için mutsuz olmak yerine, onu beklerken evde yapabileceğiniz bir taş düşünün. Veya sıkışan taşlardan birini yerine oturtabilirsiniz, böylece beklemek sizi mutsuz etmeyecektir.

Taşlarınız yaşamınızın geleceğidir, onlara öncelik tanıyın.

Bir gün için 3 taş uygundur, örnek olarak aşağıdakilerden seçebilirsiniz:

•    kariyeriniz için bir tane

•    denge tablonuzda düşük puan aldığınız bir alan için bir tane

•    bir tane de sizin için (zamanı akışına bırakmak gibi)

Her taş ufak bir parça, hedefinize yönelik veya yapmak istediğiniz projeniz için bir sonraki adımdır. Hedefinizin kolay ulaşılabilir bir parçasıdır. Ulaştığınız anda, başka bir parça koparıp (bir sonraki taş) devam edin, ta ki hedefinize ulaşana kadar. Her parçanın küçük olmasına dikkat edin, böylece başarılması daha kolay olur ve size mutluluk kazandırır.

O gün taşınızı yerleştiremediyseniz, bir sonraki gün yapın.

Taşlarınıza Odaklanmak

Gelecek hafta başarmak istediğiniz bir veya daha fazla şeye karar verin. Daha kolay ulaşılabilir hedeflere (taşlara) bölünmeleri gerekiyorsa, öyle yapın ya da her birini bir taş haline getirin. Sonra bunları başarmak için nasıl zaman yaratacağınızı düşünün, belki de bir şeyden vazgeçmeniz gerekebilir (televizyon, telefonla konuşmak, bilgisayar oyunları gibi).

Neyi başarmak istiyorum?

Hafta içinde uygun güne taşlarınızı yerleştirin -sonra da uygulayın.

1. Gün  

Tarih:

1. Taş:

2. Taş:

3. Taş:

2. Gün  

Tarih:

1. Taş:

2. Taş:

3. Taş: