08. Yeteneklerinizi Keşfetmek

MentalPress 30

Yetenekleriniz, doğal bir beceriyle yaptığınız, sizi çeken ve yaparken kendinizi mutlu hissettiğiniz şeylerdir. Bunların, sizin iyi olduğunuz alanlar olmaları gerekmiyor, bunlar sizin sahip olduğunuz yetenekleriniz. Yaşamdan gerçekten ne istediğiniz üzerinde düşünmeden önce, yeteneklerinizi sıralayın, böylece onlar üzerinde çalışabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın yeteneklerini kolayca fark edebilirsiniz, ancak kendi yeteneklerinizi fark etmek o kadar kolay olmayabilir. Hiçbir yeteneğiniz olmadığını düşünebilirsiniz; onlar sizi anlamayan büyükleriniz tarafından bastırılmış olabilirler. Ancak yetenekler sonsuza kadar bastırılmazlar; keşfedilmeyi beklerler.

Yeteneklerinizi keşfetmenin birçok yolu vardır. Aileniz veya arkadaşlarınıza geçmişte sizinle ilgili ne hatırladıklarını, şu anda sizin hakkınızda ne düşündüklerini ve onlar için nasıl bir değere sahip olduğunuzu sorabilirsiniz. Aynı zamanda içgüdülerinizi dinleyebilir ve bir şey yapmak istediğinizde farkına varabilirsiniz. Aniden "Böyle bir oda dekore etmek isterdim;' dediğinizi duyabilirsiniz. Bu tür dürtüler, şimdiye kadar ifade edemediğiniz yeteneklerinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Fantezilerinizi de dinleyin. Egzotik bir şey yapmak isterseniz, o alanda bir yeteneğe de sahip olabilirsiniz.

Yeteneklerimiz, her birimizin yaşam içerisinde yer verdiği konulara adapte edilebilir. Bu konular aşağıdakiler gibi olabilir:

·      başkalarına yardım etme    

·      deniz

·      renk   

·      koleksiyonculuk

Konularınız ve onları ifade biçiminiz yalnızca size özgüdür. Onları keşfedin, sizi geleceğe taşıyacaklardır.

Çocukken, gelişim döneminizde ve yirmili yaşlarınızdayken hoşunuza giden şeyleri not edin. Sonra da her biriyle ilgili sevdiğiniz aktiviteleri yazın.

Çocukken sevdiklerim;

(bisiklet/özgürlük/hız gibi)

 

 

 

Her biri ile ilgili sevdiğim aktiviteler;

Gelişim dönemimde sevdiklerim;

(kayak/arkadaşlar/hız/soğuk hava gibi)

 

 

 

Her biri ile ilgili sevdiğim aktiviteler;

Yirmili yaşlarda  sevdiklerim;

(yürüyüş/arkadaşlar/seyahat gibi)

 

 

 

Her biri ile ilgili sevdiğim aktiviteler;

 

Hayvanları sevmek veteriner olacağınız anlamına gelmiyor

Sevdiğiniz tüm şeyler arasında bir bağlantı görebiliyor musunuz? Yukarıdaki örnekler, sosyal, açık havada olmayı ve özgürlük hissini seven bir insana ait. Onun sahip olduğu yetenekleri tahmin edebilirsiniz. Aynı şekilde, yaşamınızda yer eden konular sizi yeteneklerinize götürebilir.

Hayvanları seviyorsanız, yunusların fotoğrafını çekebilir, küçük hayvan oyuncaklar tasar1ayabilir, televizyon için doğa belgeselleri hazırlayabilir, körler için eğitilen köpeklerle çalışabilir, hayvanları film yıldızı yapmak için eğitebilir, hayvanat bahçesinde görev alabilir veya en basiti bir evcil hayvan edinebilirsiniz. Tutkularınız konusunda mümkün olduğu kadar geniş düşünmeye çalışın.

Hepimizin yaşamında aniden esinlendiğimiz veya yaşamımıza netlik kazandıran bir anlayış edindiğimiz ve o anla bütünleştiğimiz zamanlar olur. Çok sık başımıza gelmedikleri için bu anları hatırlamak mükemmeldir. Bu anlar, fevkalade bir müzik dinlediğiniz, çok güzel bir manzaraya baktığınız, ata bindiğiniz veya başka bir olay sırasında meydana gelebilir. Bunlar birer servettir, çünkü kim olduğunuza ve geleceğinize ilişkin kilit anlardır. Aynı zamanda yeteneklerinizi keşfetmenize de yardımcı olurlar.

Şimdi onları buraya kaydetmeye ve yenileri eklendikçe, bu listeye eklemeye başlayın.