02. Kendinizin Koçu Olun

MentalPress 30

Kendinize Koçluk Yapmak

Denge tablonuzu tamamladığınız anda, hayatınızda değiştirmek istediğiniz alanları görmeniz kolaylaşacak. Bunlar, kısmen başarılması çok kolay olan şeyler veya yaşamınızla ilgili ev, eş veya kariyer gibi, değiştirmek isteyebileceğiniz şeyler olabilir.

Yaşam koçluğu tam da bu noktada, şu anda hayatınız nasılsa öyle başlıyor ve sonrasında gelişiyor. Kendiniz ve yaşamınız hakkındaki olumlu şeylerin farkına vararak ve onları yazarak başlayın. Başınıza gelen her olumlu şeyin farkına varmak, hem güveninizi hem de iyimserliğinizi artıracaktır. Hedefler belirlemeniz daha kolay olacak ve haftalar geçtikçe, daha zorlu hedefler belirleyeceksiniz. Bu bölümde ayrıca zihninizin -eğer izin verirseniz- ilerlemenizi nasıl engelleyebileceğini öğrenecek ve yaşamdan ne istediğinizi keşfetmenize yardımcı olacak değerleri göreceksiniz. Burada eşsiz bir problem çözme sistemi olan yaşam modeline giriş ve sezgilerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yaşam koçluğu sorularının listesi yer alıyor.

Hedeflerinizi belirlemek

Her hafta kendinize en azından bir hedef belirleyin. Yapabileceğiniz bir şey seçin. Başa çıkılabilir ve başarılabilir, ama belki de uzun zamandır ertelediğiniz bir hedef seçin. Yapmak zorunda olduğunuz şey biraz korkutucu veya aşırı sıkıcı bir şey olabilir.

Yaşamınızın olumsuz yönlerini göz ardı etmek, onların yok olması anlamına gelmiyor, hatta onları didiklemeye başladığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedersiniz. Adımınız ne kadar küçük olursa olsun, hedefinizi belirleyip ilerleyin. Sonra da kendinizi ödüllendirin.

Hedef belirlemeye alıştığınız andan itibaren, her hafta belirlediğiniz hedef sayısını artırmak isteyebilirsiniz. Bir tane yaşama dair hedeflerinizden, bir tane yalnızca rahatlatıcı ve eğlenceli bir hedef, bir tane de denge tablonuzda düşük puan aldığınız bir alanda kendinizle ilgili daha ciddi bir hedef belirleyebilirsiniz. İşinizden bıktınız mı? Bir şeyler yapın. Bir eş mi arıyorsunuz? Harekete geçin.

Sonraki birkaç sayfada doldurmanız için gelecek altı ayın hedefleri soruluyor. Bunlar tamamladığınızda bir hedef belirleme alışkanlığı edinmiş olacaksınız. Hedeflerinizi özenle seçin, onlara ulaştığınız anda hoş bir başarı duygusu yakalayacaksınız.

Kayda Değer Başarılar

Her hafta başarılarınızı listeledikçe, onların daha çok farkına varacak ve yaşamınızın nasıl değiştiğini fark edeceksiniz. Hafta boyunca hiçbir ilerleme kaydedemediğinizi düşünmek oldukça kolaydır, özellikle de hedefinize ulaşamadıysanız. Ancak fark etmeseniz de mutlaka başardığınız bir şeyler vardır. Yatağınızda hasta yatmış bile olsanız, bir kitap okumuş veya daha önce düşünme fırsatı bulamadığınız bir şeyi düşünmüş olabilirsiniz. Bir hafta olaylar sizi altüst etmişse ve hedefinize ulaşamamışsanız endişelenmeyin. Sonraki hafta yaparsınız veya daha basitleştirmek için hedefınizi birkaç küçük hedefe bölebilirsiniz. Kendinizi azarlamaktan vazgeçin, başarılarınızın farkına varmaya başlayın.

Haftanın Hedefi:

Tarih:

 

 

Haftanın Başarısı:

Tarih:

 

 

Haftanın Hedefi:

Tarih:

 

 

Haftanın Başarısı:

Tarih:

 

 

Haftanın Hedefi:

Tarih:

 

 

Haftanın Başarısı:

Tarih:

 

 

Haftanın Hedefi:

Tarih:

 

 

Haftanın Başarısı:

Tarih: