10. Gerçekleşmemiş Hayaller

MentalPress 30

Gerçekleşmemiş Hayaller

Şu anki yaşamınızı ideal yaşamınız yapmak, yetenek ve tutkularınızı keşfetmek kadar, henüz gerçekleştirmediğiniz hayallerinizi de düşünün.

1. Bir sayfaya her zaman yapmak istediğiniz şeylerin listesini yapın.

Bu liste, geleceğinize dair kilit noktalardan biridir. Hayallerinizden en azından birini aktif bir şekilde yaşamınıza aktarmaya çalışabilir veya bilmeden çoktan aktarmış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Hayaliniz bir dünya turu yapmak, derece almak, deniz kenarında yaşamak veya gazoz kapakları toplamak, ne olursa olsun gerçekleştirmediğiniz hayallerinizin bir listesini yapın. "Zengin olmak isterdim;' veya "Mutlu olmak isterdim;' gibi belirsiz cümleleri kullanmak yerine "Doktor olmak isterdim;' veya "Kendi evimi inşa etmek isterdim;' gibi daha belirli hayaller kurun.

2. Listenizdeki her hayali düşünün ve bu hayalin gerçekleşmesinin sizin için anlamını bulun.

Ya hayaliniz gerçek olsaydı? Gerçekten gerçekleşmesini istediğiniz hayal neydi? Mümkün olduğunca dürüst ve açık olun.

Örneğin, deniz kenarında yaşama hayalinin sizin için anlamı, her gün yüzebilme veya sonsuz bir tatilde olma hissi veya sahil kenarında olmanın verdiği özgürlük hissi olabilir. Ya da kendi evinizi inşa etme hayali, bir şeyin gelişimini görme istediğinizi veya kalıcı ve güzel bir şey yaratma arzunuzu ifade edebilir.

3. Aynı sonuçlara başka hangi yollardan ulaşabilirsiniz?

Hayalinizin, başka bir şeyi simgelediğini veya kolayca gerçekleşebileceğini fark ettiğinizde, yeni geleceğinize doğru adım atmak daha kolay olacaktır.

Örneğin, istediğiniz özgürlük hissiyse, belki de bunu kendi yaşamınızda, serbest çalışıp daha çok seyahat ederek gerçekleştirebilirsiniz. Ya da güzel ve kalıcı bir şey yaratmak istiyorsanız, bu neden bir bahçe veya bir resim, bir mobilya veya bir iş olmasın?

 

Her zaman yapmak istediğim şeyler

Yapmak istememin sebebi

Aynı sonuca ulaşabileceğim başka yollar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekleşmemiş hayallerinizi gerçekleştirebilme umudu, sizin canlı ve gelecek hakkında pozitif olmanızı sağlar, ama aynı zamanda yaşamınızın yanlış bir yöne gitmediğini ve hatta bazı hayallerinizin gerçekleştiğini veya kolayca gerçekleşebildiğini görmek, son derece tatmin edicidir.

Örneğin, hayatınızı hep bir doktor olamadığınız için yakınarak geçirdiyseniz, mesela bir tıp fakültesinin kantininde çalışmak, sürekli orada, o insanlarla beraber olup onları göreceğiniz, dinleyeceğiniz ve onlar için orada bulunacağınızdan, sizin doktor olma hayalinizi karşılayabilir.

Gerçekleştirmek istediğiniz hayalinizin temelinde gerçekten ne yattığını bulduğunuzda, başarmaya yaklaşmışsınız demektir.